O miłości nie tylko od święta

Są dni, które w kalendarzach od zawsze mają trwałe miejsce. Ich daty stają się nie tyle ważne, co mocno rozpoznawalne. Trwale wkomponowują się w naszą świadomość, odczucia i uwarunkowania. Tak między innymi jest z obchodzonymi dziś walentynkami. Na przestrzeni ostatnich lat święto zakochanych ewaluowało. Pamiętam, gdy było wyłącznie amerykańską ciekawostką, do której podchodziliśmy z uśmiechem i dystansem. Miłość, o czym doskonale wiemy, jest najlepszym lekarstwem na wszelkie zmartwienia. Nie zapominajmy o tym.

Luty, to czas walentynek. Wszyscy o nich mówią. Z świątecznej zaoceanicznej transplantacji stał się wielką machiną marketingowo–medialną. Wystarczy odwiedzić galerie handlowe, spojrzeć w witryny sklepów. Otaczają nas czerwone serca, złote strzały oraz sformułowania „kocham cię” i „love”. Owszem, branża handlowa i rozrywkowa wychodzi naprzeciw zainteresowaniu ludzi. Warto jednak pamiętać o miłości, która 14 lutego powinna grać pierwsze skrzypce. Często powtarzam, że dla naszych bliskich, dla osób których kochamy, zawsze trzeba mieć czas. Zawsze, tzn. każdego dnia a nie tylko od święta. Codzienność buduje relacje, tworzy podwaliny, zręby filary naszej uczuciowej tożsamości. To życzliwość, szczerość i serdeczność jest kołem zamachowym naszego szczęścia. Bez nich trudno o powodzenie w związku i rodzinie. Ważne jest to zwłaszcza w obecnych czasach. Niejednokrotnie jesteśmy poddawani pokusom odseparowania społecznego czy autoizolacji. Często z przekory lub zwykłego przyzwyczajenia wybieramy rozwiązania łatwiejsze, tylko czy aby na pewno są one lepsze dla nas i naszych bliskich?

Na koniec wróćmy do walentynek. Ich data nie jest przypadkowa. 14-15 lutego w Cesarstwie Rzymskim ptaki łączyły się w pary. Potem połączone zostało ono ze św. Walentym. Jego historia jest równie ciekawa. Udzielał ślubów młodym legionistom, którzy mieli zakaz zawierania związków małżeńskich. Przywrócił wzrok córce strażnika, w której był zakochany. Pamiętajmy, że jest on także patronem pszczelarzy i chorujących na padaczkę.

Życzę Państwu dużo miłości, nie tylko od święta. Niech każdy dzień będzie pretekstem do wspólnego spędzania czasu z bliskimi i uśmiechu, który wzmacnia i dodaje siły.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments