Blog

Wiosna ! Wiosna! Wiosna ! Ach to Ty !

Marzec to miesiąc, kiedy chyba najbardziej zaczyna nam doskwierać tęsknota za wiosną, za ciepłem wiosennego słońca, za wybuchającą wokół zielenią, za budzącą się do życia, po przymusowej hibernacji, przyrodą. I mimo, że po raz kolejny zima była dla nas łaskawa, to i tak, jak co roku o tej porze, większość nas dopada nostalgiczny nastrój niecierpliwego oczekiwania na wiosnę. A ta, przynajmniej kalendarzowa, zbliża się coraz szybszymi krokami. Wracają bociany. Dni staja się coraz dłuższe. Pora roku, będącą przedsmakiem lata, z każdym dniem, coraz odważniej puka do naszych drzwi, które aż chce się otworzyć i zakrzyknąć radośnie za Markiem Grechutą- Wiosna ! Wiosna! Wiosna ! Ach to Ty ! Jej nadejście cieszy z pewnością tych, którzy raczej nie przepadają za uciążliwościami, które rodzi zimowa aura. Trochę inny punkt widzenia mogą mieć amatorzy białego szaleństwa, ale ponoć w naszych górach leży jeszcze trochę białego puchu, a że do gór mamy przecież niedaleko, wciąż jeszcze jest szansa na aktywne zakończenie sezonu narciarskiego.

A potem… wiosna, lato, jesień stwarzają inne, nowe możliwości uprawiania sportu. Są też dyscypliny, które można uprawiać przez cały rok, więc każdy, jeśli tylko będzie chciał, znajdzie coś dla siebie. Osobiście gorąco do tego zachęcam, będąc przekonany o mądrości przysłowia „ w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dlatego w naszej gminie tak wiele robimy, aby ułatwić aktywny wypoczynek tym, którzy chcą i zachęcić do niego jeszcze nie zdecydowanych. Dostępne przez cały rok sale sportowe, Orliki, ścieżki rowerowe, wspieranie klubów sportowych to dowody, że zdecydowanie stawiamy na zdrowy tryb życia. Organizujemy też liczne turnieje w wielu dyscyplinach, gdzie element rywalizacji działa dodatkowo mobilizująco na uczestników, a przy okazji pozwala sprawdzić swoje możliwości i umiejętności. Nie dzielimy przy tym dyscyplin na lepsze i gorsze. W ostatnim okresie na przykład zaprosiliśmy do stanięcia w szranki współzawodnictwa piłkarzy oraz szachistów. Obserwowałem obydwa turnieje kibicując, zgodnie z zasadą niech wygra najlepszy, wszystkim biorącym w nich udział. Ucieszyła mnie duża liczba uczestników. Na pewno sporą zasługę w tym mają nauczyciele, trenerzy pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą, propagując sport i korzyści płynące z jego uprawiania. A są one bezcenne. Dotyczą zarówno sfery fizycznej, zmniejszając ryzyko wad postawy, czy otyłości, a co za tym idzie szeregu innych poważnych zaburzeń zdrowotnych, zwiększając wydolność organizmu, jak i sfery psychicznej, zakorzeniając w świadomości młodych ludzi prozdrowotne nawyki, ucząc zasad współpracy, uczciwej rywalizacji.

Przedwiośnie to również czas wytężonej pracy administracyjnej w urzędzie. To właśnie w tym okresie przygotowujemy specyfikacje przetargowe. Wynika to z czysto pragmatycznych przesłanek. Wcześniej przygotowane postępowania przetargowe to szansa na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowych, czyli po prostu na oszczędności. Takie podejście prezentowaliśmy już w przeszłości i zawsze dobrze na tym wychodziliśmy, więc mamy solidne podstawy, aby wierzyć, że tym razem będzie podobnie, z korzyścią dla całej gminy. Przetargi, do których się przymierzamy, to poważne przedsięwzięcia, jak budowa dróg, chodników, czy kanalizacji. To prace, które poprawią bezpieczeństwo oraz jakość życia. Wśród naszych istotnych planów na zbliżające się miesiące znajdują się projekty rewitalizacji Skrzyszowa i Szynwałdu oraz dalszego zagospodarowania przestrzeni publicznej w Pogórskiej Woli, Łękawicy i Ładnej. To interesujące i potrzebne inwestycje. Mam nadzieję, że uda nam się je zrealizować w stu procentach.

Na zakończenie pozwolę sobie jeszcze wrócić do naszego VI Koncertu Charytatywnego. Po podliczeniu czysty zysk z niego wyniósł 53 140 złotych. To wielka radość dla beneficjentów tego wydarzenia. Ale to również dla mnie powód do wielkiej radości, satysfakcji i dumy z postawy wszystkich uczestników koncertu. DRODZY PAŃSTWO JESTEŚCIE WSPANIALI I NIEZAWODNI ! Jeszcze raz z głębi serca dziękuję Wam, w imieniu organizatorów i osób, do których kierujemy naszą pomoc, za prawdziwy dar Waszego serca !


 

„Człowiek człowiekowi …człowiekiem ”

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Te słowa świętego Jana Pawła II doskonale wpisują się w wydarzenie, które miało miejsce w Skrzyszowie 31.01.12016 r. Chodzi oczywiście o VI już edycję naszego Koncertu Charytatywnego. Tym razem gwiazdą wieczoru była znana polska wokalistka Ania Wyszkoni. Artystka zaczynała karierę w zespole „Łzy”, któremu ogólnopolski sukces przyniósł album, zawierający m.in. tak znane piosenki, jak „ Agnieszka już dawno...” czy „Narcyz się nazywam”. W 2010r. rozpoczęła pracę sceniczną na własny rachunek. Talent i pracowitość pozwoliły osiągnąć jej sukces również indywidualnie. Jej płyty „Pan i Pani” oraz „Życie jest w porządku” uzyskały status podwójnej platynowej płyty. Podczas koncertu potwierdziła swoje wielkie umiejętności wokalne. Pokazała również, że jest żywiołową artystką, nawiązującą błyskawicznie znakomity kontakt z publicznością. Efektem były wielokrotne bisy. Za wspaniały, niezapomniany występ w Skrzyszowie i wsparcie naszej idei serdecznie pani Aniu dziękujemy ! Dziękuję również młodym muzykom z zespołu smallCAFE, którzy wystąpili w pierwszej części koncertu, jednocześnie życząc im dalszego rozwoju i wielu sukcesów. Chciałbym podziękować także wszystkim, którzy przybyli na koncert, wspierając nasz cel przez wykupienie biletów, datki do puszek, czy udział w licytacji. Bardzo cieszy mnie fakt, że liczba osób uczestniczących w naszych koncertach systematycznie rośnie. Słowa podziękowania kieruję do naszych sponsorów oraz wszystkich biorących udział w organizacji koncertu. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, profesjonalizm i poświęcony czas. Kontynuując myśl z początku wpisu, jeśli o wielkości człowieka świadczy to, czym się dzieli, to w ostatnią niedzielę stycznia halę sportową w Skrzyszowie wypełniał tłum Wielkich Ludzi,! To dowód, że człowiek innemu człowiekowi potrafi bezinteresownie okazać wspaniałe oblicze człowieczeństwa. To bardzo budujące przeżycie !

Tak już jest, że los nie dla wszystkich bywa łaskawy, a cierpienie jest wpisane w naszą egzystencję. Szczególny krzyż niosą osoby skazane na ciężkie, przewlekłe schorzenia, czy trwałą niepełnosprawność. Aktywnymi uczestnikami ich dramatu stają się również ich najbliżsi. Niestety takie doświadczenia nie omijają najmłodszych, którzy zamiast cieszyć się beztroską dzieciństwa muszą zmagać się z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. W kontaktach z tymi chorymi i ich rodzinami często uderzające są optymizm, pogoda ducha, wiara w sens cierpienia, a także wola walki i pokonywania naprawdę wielu przeciwności losu. Mam wielki szacunek dla tych wszystkich ludzi. Dla chorych za hart ducha, dla ich opiekunów za troskę, serdeczność i życzliwość, jaką obdarzają podopiecznych, z którymi dzielą się sercem, poświęcając aktywność zawodową, o towarzyskiej nie wspominając. Ale czasem to nie wystarcza i potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Tak zrodziła się idea naszych koncertów.

Radością napawa mnie fakt, że podobnie jak w poprzednich latach nie zabrakło chętnych, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w organizację VI Koncertu Charytatywnego. To wsparcie na różnych poziomach serdeczności, od pomocy natury techniczno – organizacyjnej po merytoryczno – finansową. To jak system naczyń połączonych. Bez takiego współdziałania ciężko o dojrzałość dokonań. Współpraca oznacza dwie litery MY. I to chciałbym dobitnie zaznaczyć, że wszystko co związane jest z koncertem to zasługa NAS wszystkich i to też nasze wspólne święto, a zarazem powód do wielkiej satysfakcji. Dzięki niej dobroć naszego serca zyska nową siłę. Pamiętajmy, że każdy życzliwy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat na lepsze … czyjś świat…

Pisząc o życzliwości i wsparciu warto również wspomnieć o spotkaniach opłatkowych dla seniorów, które w ostatnim czasie odbyły się na terenie naszej gminy. Dla mnie uczestnictwo w nich jest zawsze wielkim zaszczytem, olbrzymią przyjemnością, a przy tym niezwykle cenna lekcją. Rozmowa z ludźmi, którzy wiele przeżyli, dobrego i złego, jedząc chleb z niejednego pieca, emanujących mądrością i życiowym doświadczeniem, to wielki dar, który ubogaca nasze wnętrze. To zawsze także wspaniała okazja poznania historii naszej małej Ojczyzny, w którą wpisane są nierozłącznie losy wielu naszych seniorów.


 

Spoglądając w przeszłość

Ostatnio pisałem w tym miejscu o planach budżetowych naszej gminy na rok 2016, o związanych z nimi dylematach i o zasadach, których trzymamy się pracując nad każdą kolejną uchwałą budżetową. Ale koniec roku to również dobry moment, aby spojrzeć za siebie, dokonać oceny tego, co zostało zrobione i wyciągnąć ewentualne wnioski na przyszłość.

Jednak zanim spojrzymy w przeszłość pozwolę sobie na małą dygresję na tematy, stanowiące bazę dla właściwego zrozumienia przez rządzących, na wszystkich szczeblach, istoty swojej misji, a co za tym idzie dla należytego wypełniania swoich obowiązków. Sprawowanie władzy to służba społeczeństwu. Rozsądek, odpowiedzialność i umiar to cechy, które powinny cechować sprawujących funkcje publiczne, pochodzące z mandatu społecznego. Powinni oni pamiętać, że zostali obdarzeni kredytem zaufania przez obywateli na drodze demokratycznych wyborów, a obejmując swoje stanowiska automatycznie zobowiązali się do szanowania woli wyborców i podejmowania działań wyłącznie w ich interesie. Zasady te dotyczą każdego przedstawiciela administracji samorządowej, rządowej czy też władzy parlamentarnej. Trzeba zawsze pamiętać, że szeroko pojęte dobro publiczne, zarówno materialne, jak i niematerialne, to nie zabawki dla polityków, czy nic nieznaczące wirtualne pojęcia, ale że to realna własność całego społeczeństwa, która jemu powinna służyć i która dla jego dobra powinna być przez rządzących pomnażana.

W ostatnich latach przy pomocy i zaangażowaniu wielu ludzi związanych ze skrzyszowskim samorządem i urzędem gminy zrealizowaliśmy sporo przedsięwzięć w naszej małej ojczyźnie. Udowodniliśmy, że pojawiające się często przy powstawaniu nowych dróg, chodników, centrów wsi, czy innych inwestycji hasło „ Gmina Skrzyszów w budowie” nie było reklamowym, czy wizerunkowym zagraniem. Oddawało zarówno faktyczny stan rzeczy, jak i wyrażało oczekiwania i, co najważniejsze, możliwości, którymi dysponowaliśmy. A dzięki dostępności środków zewnętrznych były one niemałe. Świadczą o tym liczby. W latach 2012-14 pod względem inwestycji w infrastrukturę techniczną zajęliśmy drugie miejsce w powiecie tarnowskim. W tym okresie na różne cele inwestycyjne potrafiliśmy zdobyć dziesięć milionów złotych ze środków PROW. Dało nam to 3 miejsce w powiecie, na 16 gmin, pod względem zdobytych środków, jak i pod kątem realizowanych inwestycji, z wynikiem 45 projektów. Każda wydana złotówka z tych dotacji wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa, komfortu życia, na zmianę, niejednokrotnie nie do poznania, budynków stanowiących mienie gminy, czy placów, przekształconych np. w piękne centra wsi, wspaniałe wizytówki naszych miejscowości . Nie wszystkie z wykonanych prac są widoczne gołym okiem. Na przykład te poprawiające stan gminnej infrastruktury sanitarnej. Są jednak faktem, zwiększając przy tym atrakcyjność i wartość naszych terenów. A warto zwrócić uwagę, że udało nam się to wszystko zrobić przy naprawdę niskich kosztach funkcjonowania urzędu (np. w 2014 roku w rankingu najniższych wydatków na administrację, w przeliczeniu na 1 mieszkańca zajęliśmy 4 miejsce w powiecie).

Zdaję sobie sprawę, że przez ostatnie lata wysoko zawiesiliśmy poprzeczkę w kwestii inwestycji gminnych, a co za tym idzie, oczekiwania mieszkańców, co do dalszych prac i rozmachu inwestycyjnego rosną z każdym rokiem. Oczywiście można byłoby wychodząc im wszystkim naprzeciw rozpocząć festiwal obietnic. Według mnie jednak w pełnieniu służby publicznej nie o to chodzi. Niejednokrotnie w tym miejscu pisałem, że praca na rzecz danego społeczeństwa, to nie gonitwa za chęcią przypodobania się za wszelka cenę, ale świadoma, oparta na uczciwości, służba, właśnie w imię dobra wspólnego. Mogą w niej czasami pojawiać się fajerwerki, ale nadrzędne miejsce musi zajmować odpowiedzialność za stan gminnej kasy.

Nie twierdzę oczywiście, że wraz z moim współpracownikami, nie będziemy snuć planów kolejnych ambitnych projektów. Nie pozwolę jednak na to, żeby odbywały się one kosztem mieszkańców. Nie zamierzam zadłużać gminy do niebezpiecznych granic. Nie w głowie mi zabawa w kreatywną księgowość, która może bardzo źle się skończyć, na co dowodów, nawet na naszym rodzimym powiatowym podwórku nie brakuje. Chcę żebyśmy spokojnie przygotowali się do realizacji zrównoważonego budżetu, Oznacza to, że rzetelnie będziemy mówić, na co możemy sobie pozwolić, a na co nas w obecnej chwili najzwyczajniej nie stać. Powtórzę, nie oznacza to, że zamierzamy siedzieć z założonymi rękami. Nasza praca w każdym dniu ukierunkowana jest na rozwój gminy Skrzyszów. Zamierzamy zrealizować wiele interesujących projektów, dbać najlepiej jak potrafimy o naszą wspólną pomyślność, w poczuciu odpowiedzialności za gminną wspólnotę, której jednym z najistotniejszych elementów jest dyscyplina finansowa.

 


 

W nowy rok z nowym budżetem

Rzetelność, gospodarność, celowość, legalizm – takie m.in. przymioty powinny cechować politykę finansową państwa, województwa, powiatu, czy gminy. Rzecz jasna, na co dzień, stara się nimi też kierować każdy zarządzający gospodarstwem domowym, kto chce jak najlepiej dla najbliższych. Ale pomyślność naszych rodzin nie leży tylko w naszych rękach. Zależy również od polityki ekonomicznej i kierunków działania w tym obszarze w skali makro, czyli państwa i skali mniejszej, czyli jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego niezwykle istotne jest ustalenie priorytetów rozwojowych samorządu i osadzenie ich we właściwych ramach finansowych. Wymaga to podjęcia najpierw próby oszacowania możliwych wpływów do kasy gminy, na podstawie wielu danych z przeszłości, przyszłości ale też wielu niewiadomych. Dopiero na podstawie takich obliczeń możemy rozpocząć planowanie wydatków. Wszystkie te działania razem nazywają się tworzeniem planu budżetowego gminy. Z oczywistych względów koniec roku to czas, kiedy prace nad budżetem na rok następny powinny zostać zakończone i zatwierdzone uchwałą rady gminy.

Od lat sporym dylematem dla samorządów jest ustalenie wielkości środków z Unii Europejskiej, o które zdecydują się ubiegać. Wynika to z konieczności posiadania wkładu własnego w przypadku inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską, a mało którą gminę stać na podjęcie takich zobowiązań finansowych wyłącznie z własnych dochodów. W tym momencie władze gmin muszą rozstrzygnąć czy wziąć kredyt, zwiększając zadłużenie gminy i realizować kolejne inwestycje, czy nie zwiększać długu, ale co za tym idzie nie podejmować nowych przedsięwzięć inwestycyjnych. Problem zresztą dotyczy też inwestycji bez udziału środków europejskich. Chodzi o to, że konsekwencją wzięcia kredytu jest nieodzowność spłaty odsetek. Te z kolei dodatkowo obciążają budżet i zmniejszają zdolności kredytowe na przyszłość. Tak więc konieczne jest umiejętne balansowanie, aby z jednej strony rozwijać gminy dzięki inwestycjom, a z drugiej nie wpaść w spiralę zadłużenia. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy odsetki są na tyle niskie, że warto decydować się na inwestycje, na które można pozyskać dofinansowanie, a poza tym należy mieć na uwadze, że po wykorzystaniu pieniędzy z perspektywy finansowej 2014-2020 Polska tak ogromnego wsparcia z Unii Europejskiej już nie otrzyma.

Trzeba też pamiętać jak istotne dla możliwości zadłużania się gmin są niedawne zmianach w Ustawie o Finansach Publicznych, definiujące na nowo zależności między dopuszczalną wysokością maksymalnego zadłużenia gmin, a ich dochodami. Obecnie nie ma już jednych wspólnych kryteriów dla wszystkich. Artykuł 243 tejże ustawy wprowadził indywidualny wskaźnik zadłużenia, który powiązany jest z sytuacją ekonomiczną danej jednostki samorządowej. Z jednej strony jego zadaniem jest zniesienie ograniczeń, które wiązały samorządy o znacznym potencjale gospodarczym, dla których zaciąganie zobowiązań jest instrumentem rozwoju, z drugiej dyscyplinowanie tych, których wysokie obciążenia dochodów spłatami zobowiązań nakazują ostrożność przy zaciąganiu nowego długu. Oznacza to, że jedne gminy mając 15% zadłużenia nie będą mogły zaciągać nowych kredytów, a inne, mając nawet 100% długu, będą mogły spokojnie inwestować, zachowując zdolność kredytową, bowiem czynnikiem decydującym jest zamożność danej jednostki. Jak więc widać tworzenie optymalnego w danych warunkach budżetu gminy i zarządzanie jej finansami to sprawy wymagające wiedzy, doświadczenia i poświęcenia mnóstwa czasu. Warto przy tym trzymać się kilu zasad.

Budżet powinien być zaplanowany w sposób przemyślany i realistyczny. Powinien uwzględniać z jednej strony możliwości finansowe samorządu, z drugiej cele wynikające z zadań obowiązkowych gminy, bieżących potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Takimi zasadami staram się kierować co roku wraz z moim współpracownikami. Nigdy przy opracowywaniu najważniejszego planu finansowego naszej gminy nie przyświecała mi chęć przypodobania jakiejś określonej grupie społecznej, ponieważ władze gminy muszą wszystkich równo traktować i mieć na względzie dobro możliwie jak najszerszych kręgów obywateli. Nie próbowałem też nigdy zaklinać rzeczywistości. Zawsze otwarcie informowałem jakie są nasze możliwości, czym dysponujemy i w jakim kierunku zmierzymy. Mieszkańcom w tym zakresie należy się pełna i wyczerpująca informacja. To przecież z ich ciężko zarobionych pieniędzy budujemy, tworzymy, inwestujemy, starając się poprawiać ich byt i pomnażać wspólny majątek. Tworząc obecny budżet, chcemy przygotować gminę, by móc sięgać po środki zewnętrzne, które stwarza nowa perspektywa unijna. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom będziemy kontynuowali dynamiczny rozwój naszej gminy, sprawiając że będzie jeszcze piękniejsza, jeszcze bezpieczniejsza i jeszcze bardziej przyjazna mieszkańcom.


 

Narodowe Święto Niepodległości....

Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Tymi, znanymi chyba każdemu Polakowi, słowami Ignacego Krasickiego witam wszystkich na obchodach gminnego Święta Niepodległości. Cieszę się bardzo, że ponownie, tak licznie, spotykamy się w dniu, w którym przepełnia nas duma i radość. Duma z bycia obywatelem kraju o tak wspaniałej historii, pełnej chwały i heroizmu, Ojczyzny wielu znamienitych ludzi, którzy odcisnęli swoje piętno nie tylko na losach Polski, ale też wielu innych państw i narodów, zajmując na stałe poczesne miejsce w ich historiografiach. Radosny nastrój zaś towarzyszy świętowaniu pamięci dnia, w którym zrzucając kajdany niewoli, Najjaśniejsza Rzeczpospolita wróciła na należne miejsce na mapie świata.

Spotykamy się dziś zatem w kolejną rocznicę wydarzeń, które otworzyły nowy rozdział naszych dziejów, poprzedzonych tragiczną historią pokoleń, walczących w kolejnych powstańczych zrywach. Bez wiary, nadziei i patriotyzmu tych pokoleń nie świętowalibyśmy dziś 11 listopada. Symbolicznym ziszczeniem się marzeń Polaków o własnej Ojczyźnie stało przekazanie Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną władzy wojskowej i naczelnego dowództwa wojsk polskich. W bólach odradzała się Polska, stając od razu przed potężnymi wyzwaniami. Trzeba było jak najszybciej połączyć w jeden organizm ziemie leżące pod trzema zaborami, stworzyć od podstaw struktury państwa. A przecież wciąż granice nie były bezpieczne, wciąż groziło niebezpieczeństwo utraty dopiero co odzyskanej niepodległości. Jednak dzięki mobilizacji wszystkich sił witalnych narodu, dzięki odpowiedzialności i jedności w najtrudniejszych chwilach niemożliwe stało się możliwym.

Naszym przodkom należą się słowa najwyższego uznania za dzieło tamtych dni. Ich pokłosiem było wychowanie patriotycznego pokolenia, które po 20 latach znów musiało stanąć do walki za Tę która nigdy nie umarła, zdając celująco egzamin ze świętej miłości do kochanej Ojczyzny.

Narodowe Święto Niepodległości, które dziś tak dumnie obchodzimy, to dzień, który wpisuje się w naszą tożsamość i losy. A były one piękne, jak piękna potrafi być nasza ziemia, ale zarazem bywały dramatyczne i smutne. To święto z początku nie miało szczęścia. Po wielu dyskusjach urzędowo zostało ustanowione w kwietniu 1937, czyli oficjalnie obchodzone było w wolnej Polsce dwukrotnie. W PRL-u, obce tradycji i rodowodowi powojennych władz, nie było obchodzone wcale. Aby wrócić do panteonu wielkich świąt narodowych musiało czekać do roku 1989. Wyrwana z kalendarza państwowego na wiele lata rocznica odzyskania niepodległości, obecna była jednak wciąż w pamięci Polaków, będąc jednym z elementów kształtujących serca gorące, żarliwe, gotowe do wielu poświęceń dla Ojczyzny, którym nie żal było dla niej i umierać.

Dziś możemy cieszyć się tym dniem i wielkim darem jakim jest niepodległość. Niech w naszych sercach rozpali się ponownie ogień, który towarzyszył tamtym jesiennym, ale jakże ciepłym i radosnym dniom odzyskiwania niepodległości, które tak opisywał Jędrzej Moraczewski: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ich. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości".

Oby ten duch towarzyszył nam nie tylko dziś, kiedy świętujemy, ale żeby przypominał nam również, na co dzień, że Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, a niepodległość nie jest dana żadnemu narodowi raz na zawsze. Trzeba stale się o nią troszczyć, w sprawach państwa wznosić ponad podziałami, mówiąc jednym głosem. Nie wolno nam zapomnieć tej bolesnej lekcji historii, jak łatwo jest niepodległość stracić i ile krwi trzeba przelać w walce o jej odzyskanie. Wolność i niepodległość to dla narodów wartości najwyższe. Niech żyje wolna i niepodległa Rzeczpospolita Polska!


 
Więcej artykułów…