Blog

Narodowe Święto Niepodległości....

Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Tymi, znanymi chyba każdemu Polakowi, słowami Ignacego Krasickiego witam wszystkich na obchodach gminnego Święta Niepodległości. Cieszę się bardzo, że ponownie, tak licznie, spotykamy się w dniu, w którym przepełnia nas duma i radość. Duma z bycia obywatelem kraju o tak wspaniałej historii, pełnej chwały i heroizmu, Ojczyzny wielu znamienitych ludzi, którzy odcisnęli swoje piętno nie tylko na losach Polski, ale też wielu innych państw i narodów, zajmując na stałe poczesne miejsce w ich historiografiach. Radosny nastrój zaś towarzyszy świętowaniu pamięci dnia, w którym zrzucając kajdany niewoli, Najjaśniejsza Rzeczpospolita wróciła na należne miejsce na mapie świata.

Spotykamy się dziś zatem w kolejną rocznicę wydarzeń, które otworzyły nowy rozdział naszych dziejów, poprzedzonych tragiczną historią pokoleń, walczących w kolejnych powstańczych zrywach. Bez wiary, nadziei i patriotyzmu tych pokoleń nie świętowalibyśmy dziś 11 listopada. Symbolicznym ziszczeniem się marzeń Polaków o własnej Ojczyźnie stało przekazanie Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną władzy wojskowej i naczelnego dowództwa wojsk polskich. W bólach odradzała się Polska, stając od razu przed potężnymi wyzwaniami. Trzeba było jak najszybciej połączyć w jeden organizm ziemie leżące pod trzema zaborami, stworzyć od podstaw struktury państwa. A przecież wciąż granice nie były bezpieczne, wciąż groziło niebezpieczeństwo utraty dopiero co odzyskanej niepodległości. Jednak dzięki mobilizacji wszystkich sił witalnych narodu, dzięki odpowiedzialności i jedności w najtrudniejszych chwilach niemożliwe stało się możliwym.

Naszym przodkom należą się słowa najwyższego uznania za dzieło tamtych dni. Ich pokłosiem było wychowanie patriotycznego pokolenia, które po 20 latach znów musiało stanąć do walki za Tę która nigdy nie umarła, zdając celująco egzamin ze świętej miłości do kochanej Ojczyzny.

Narodowe Święto Niepodległości, które dziś tak dumnie obchodzimy, to dzień, który wpisuje się w naszą tożsamość i losy. A były one piękne, jak piękna potrafi być nasza ziemia, ale zarazem bywały dramatyczne i smutne. To święto z początku nie miało szczęścia. Po wielu dyskusjach urzędowo zostało ustanowione w kwietniu 1937, czyli oficjalnie obchodzone było w wolnej Polsce dwukrotnie. W PRL-u, obce tradycji i rodowodowi powojennych władz, nie było obchodzone wcale. Aby wrócić do panteonu wielkich świąt narodowych musiało czekać do roku 1989. Wyrwana z kalendarza państwowego na wiele lata rocznica odzyskania niepodległości, obecna była jednak wciąż w pamięci Polaków, będąc jednym z elementów kształtujących serca gorące, żarliwe, gotowe do wielu poświęceń dla Ojczyzny, którym nie żal było dla niej i umierać.

Dziś możemy cieszyć się tym dniem i wielkim darem jakim jest niepodległość. Niech w naszych sercach rozpali się ponownie ogień, który towarzyszył tamtym jesiennym, ale jakże ciepłym i radosnym dniom odzyskiwania niepodległości, które tak opisywał Jędrzej Moraczewski: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ich. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości".

Oby ten duch towarzyszył nam nie tylko dziś, kiedy świętujemy, ale żeby przypominał nam również, na co dzień, że Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, a niepodległość nie jest dana żadnemu narodowi raz na zawsze. Trzeba stale się o nią troszczyć, w sprawach państwa wznosić ponad podziałami, mówiąc jednym głosem. Nie wolno nam zapomnieć tej bolesnej lekcji historii, jak łatwo jest niepodległość stracić i ile krwi trzeba przelać w walce o jej odzyskanie. Wolność i niepodległość to dla narodów wartości najwyższe. Niech żyje wolna i niepodległa Rzeczpospolita Polska!


 

Szansa na sukces

Ziściły się marzenia polskich kibiców piłki nożnej. Nasza drużyna narodowa, po trudnych kwalifikacjach, awansowała do finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które zostaną rozegrane na stadionach Francji w przyszłym roku. Jest to bez wątpienia wielki sukces całego zespołu. Bo piłka nożna to gra zespołowa i choć indywidualności w zespole są ważne i mogą w decydujących momentach przeważyć szalę, to jednak, aby zdobyć 21 punktów w trakcie wielomiesięcznych eliminacji potrzebna jest praca i zaangażowanie całej ekipy, stworzonej przez selekcjonera i realizującej jego myśl taktyczną. O tym, że o awans do Mistrzostw Europy nigdy nie było łatwo świadczy historia naszego futbolu. Nie udawało się to nawet zespołom zdobywającym laury olimpijskie i stającym na podium Mistrzostw Świata. A poziom piłki nożnej od tamtych czasów zdecydowanie poszedł w górę, wyrównał się i coraz trudniej o punkty w każdym meczu, o czym namacalnie przekonali się również aktualni Mistrzowie Świata. Tym większy powód do radości i do chwały dla naszych zawodników.

Nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale w tych wygranych eliminacjach mieliśmy także nasz gminny akcent. Był nim Bartosz Kapustka. Ten niespełna 19-letni, pochodzący z Pogórskiej Woli zawodnik, obecnie występujący w Cracovii, przed kilkunastoma dniami, nie tylko zadebiutował w meczu z orzełkiem na piersiach, ale jeszcze strzelił gola w swoim pierwszym w barwach narodowych meczu. Owszem przeciwnik nie był z najwyższej półki, ale w niczym nie umniejsza to jego bramki, tym bardziej że była naprawdę wyjątkowej urody. Stał się tym samym jednym z najmłodszych strzelców w historii polskiej reprezentacji. Ten wyczyn bardzo mnie ucieszył. Kibicuję mu i jego karierze i mam nadzieję, że jeszcze nie raz ten chłopak z gminy Skrzyszów sprawi nam wiele radości i powodów do dumy.

W takich chwilach dobrze jest pamiętać, że takie sukcesy nie są kwestią przypadku, nie biorą się znikąd. Są zwieńczeniem wielu lat wyrzeczeń, ciężkiej, systematycznej pracy, wiary, że marzenia się spełniają oraz odrobiny szczęścia. Szczęścia, między innymi, trafienia w swojej miejscowości na korzystne warunki do rozpoczęcia uprawiania danej dyscypliny sportu, umożliwiające postawienie pierwszych kroków na drodze kariery zawodniczej.

Dlatego tak wiele inwestujemy w infrastrukturę sportową. Chcemy oczywiście zachęcać do uprawiania sportu masowego, według zasady w zdrowym ciele zdrowy duch, ale również chcemy pomóc naszej młodzieży odkryć zdolności do uprawiania sportu, obudzić marzenia, zachęcić do rozpoczęcia wspaniałej przygody, dać szansę na sukces. Staramy się stworzyć im do tego jak najlepsze warunki. To, jak je wykorzystają będzie zależeć od nich, od ich talentu i pracowitości. Przy czym pracowitość jest równie niezbędna jak sam talent. Warto tu sięgnąć po słowa genialnego wynalazcy Tomasza Edisona, że geniusz to 1% talentu i 99 % ciężkiej pracy.

Naszym najnowszym przedsięwzięciem w zakresie zaplecza sportowego jest dopiero co oddana do użytku hala sportowa w Łękawicy. Jest piękna, nowoczesna i funkcjonalna. Mam nadzieję, że będzie służyć wszystkim mieszkańcom, a szczególnie tym snującym marzenia o sukcesach i wielkich wydarzeniach sportowych, najlepiej z ich udziałem w roli głównej. Gorąco zachęcam do korzystania z niej i z wszystkich naszych obiektów sportowych, których baza rośnie systematycznie z roku na rok. Obserwując jak tętnią życiem nie mam wątpliwości, że warte są każdej wydanej złotówki.


 

Do szkoły czas

Wrzesień to szczególny miesiąc w kalendarzu szkolnym. Kończą się dwumiesięczne wakacje, a zaczyna nowy rok szkolny, co u młodych ludzi budzi często przeciwstawne emocje. Z jednej strony bowiem, to koniec wakacyjnej beztroski i przygody oraz powrót do obowiązków, z drugiej, ponowne spotkanie z kolegami, przyjaciółmi, możliwość zdobycia nowej wiedzy, nabycia kolejnych umiejętności. Nie trzeba nikogo chyba przekonywać, że jest to kapitał, którego nikt nie jest w stanie człowiekowi odebrać, zwiększający szanse na lepszą przyszłość. Warto też zauważyć, że w szkole zdobywamy wiedzę nie tylko „podręcznikową”. To także miejsce, gdzie kształtują się relacje międzyludzkie, gdzie uczymy się życia w społeczeństwie. W latach szkolnych nawiązywane są trwałe przyjaźnie, pojawiają są pierwsze doświadczenia uczuciowe. Tak więc szkoła ucząc życia, stwarza szanse, że w dorosłe życie wkroczą odpowiedzialne i świadome czekających ich wyzwań osoby. Nic więc dziwnego, że dla każdego, kto w jakikolwiek sposób jest związany ze sprawami oświaty, 1 września jest ważnym dniem. Mam na myśli uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników placówek oświatowych, ale także, przynajmniej, w naszej gminie, samorząd gminny.

Słowo przynajmniej nie jest tu przypadkowe. Punkt widzenia na kwestie edukacji nie jest wspólny dla wszystkich samorządów lokalnych. Trudno oprzeć się wrażeniu, że istnieją gminy, w których konieczność finansowania oświaty traktowana jest jako bardzo uciążliwy obowiązek i w ślad za tym podejmowane są kroki, mające na celu zminimalizowanie dokuczliwości płynących z tego tytułu. Krótko mówiąc- próbuje się na oświacie oszczędzić tyle ile można. Przy każdej okazji podkreślam, że nie rozumiem takiego krótkowzrocznego sposobu myślenia. Wykształceni obywatele to najwyższy skarb dla każdej społeczności – to bezsprzeczny fakt i tu nie ma pola do dyskusji! Od początku swojego urzędowania postawiłem sprawy jasno – w gminie Skrzyszów nie będziemy oszczędzać na oświacie. Na początku, siłą rzeczy, były to tylko deklaracje, ale kolejne lata udowodniły, że nie były one pustymi obietnicami. O efektach inwestowania w edukację w naszej gminie, nie tak dawno, miałem prawdziwą przyjemność pisać również na tym forum. Wyniki osiągnięte przez naszych uczniów w egzaminach szóstoklasistów i gimnazjalnych mówią same za siebie. A przecież to nie wszystko, czym możemy się w tej kwestii pochwalić. Wspieramy szkoły także infrastrukturalnie. Organizujemy dla uczniów dodatkowe lekcje, stworzyliśmy system stypendialny, nagradzamy najlepsze klasy wycieczkami. Jest to droga którą obraliśmy całkowicie świadomie 5 lat temu i z której nie zamierzamy zbaczać ani na jotę, a życie obiektywnie zweryfikowało, który punkt widzenia na finansowanie oświaty jest właściwy.

Ale wrzesień to nie tylko sprawy edukacji. To również kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Historia polskiego września była od początku zakłamywana, będąc przedmiotem manipulacji i instrumentem rozgrywek politycznych. Począwszy od agresorów, poprzez sojuszników, rząd emigracyjny, a na władzach komunistycznych kończąc, wszyscy przedstawiali odpowiadającą własnym interesom historię tej batalii, kiedy osamotniona Polska dawała odpór przeważającym siłom wroga. Niezaprzeczalnym faktem jest, że 1 września Niemcy napadły na Polskę, ale warto też pamiętać, że rozkaz do opracowania ataku na Polskę wydał Hitler w kwietniu 1939, a więc już po brytyjskich, jak się okazało wiarołomnych, gwarancjach bezpieczeństwa i ogłoszeniu wzajemności przez stronę polską, że po zakończeniu rozprawy z Polską Hitler, chcąc uderzyć na zachód, musiał mieć pewność spokojnej wschodniej granicy, co niemożliwe byłoby bez paktu Ribbentrop – Mołotow, że 17 września w chwili, gdy realizowany był plan odwrotu za Wisłę i oparcia obrony na linii tej naturalnej przeszkody, został zadany Polsce cios w plecy, który przesądził o losach kampanii wrześniowej, że ogłoszona 29 sierpnia mobilizacja powszechna została przesunięta w czasie po naciskach aliantów, nie chcących drażnić Hitlera i liczących na uratowanie pokoju (wydaje to druzgocącą ocenę naszym sojusznikom, ponieważ wojska niemieckie już 25 sierpnia były w pełnej koncentracji na pozycjach wyjściowych do ataku, który pierwotnie miał nastąpić 26 sierpnia) co fatalnie odbiło się na zdolnościach operacyjnych polskiej armii, że Hitler atakując Polskę zaryzykował, osłabiając zachodnia flankę, z nadzieją, że nasi sprzymierzeńcy nie ruszą nawet palcem w naszej obronie. I jeszcze jedna uwaga – Polska w 1939 roku, mimo osamotnienia, wypełniła z nawiązką swoje zobowiązania sojusznicze. Z powodu przedłużenia kampanii w Polsce i konieczności odbudowania zapasów Hitler został zmuszony do przełożenia planów ataku na Zachód z jesieni 1939 roku na lato 1940 roku. Daliśmy naszym sojusznikom bezcenny czas, mnóstwo czasu. Można szukając przyczyn klęski wrześniowej dopatrywać się błędów w polskiej polityce zagranicznej, czy wizjach dotyczących obronności naszego kraju, ale to, że przez kunktatorstwo i krótkowzroczność nie wykorzystano osłabienia zachodnich granic Niemiec we wrześniu 1939 oraz zmarnowano 9 miesięcy czasu podarowanego przez Polaków, w efekcie czego wojenna pożoga ogarnęła na 6 lat niemalże cały glob, obciąża bez wątpienia sumienia ówczesnych aliantów.

 


 

Dożynki Anno Domini 2015

„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika.

Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju,

a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”


Drodzy Rolnicy! Dostojni Goście! Szanowni Państwo!

To niosące ponadczasową mądrość słowa, wypowiedziane do polskich rolników przez naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II podczas szóstej pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 roku. Dziś, powtarzając je pragnę pochylić z szacunkiem głowę przed Wami Drodzy Rolnicy oraz przed Waszą ciężką pracą i powitać Was serdecznie na gminnych obchodach Święta Plonów Anno Domini 2015.

Równie serdecznie witam wszystkich przybyłych na dzisiejsze dożynkowe uroczystości.

Szanowni Państwo !

Świętujemy dziś pomyślne zakończenie zbiorów, wznosząc dziękczynne modlitwy do naszego Stwórcy. Idąc za jego wskazaniem „czyńcie sobie ziemię poddaną” człowiek zaczął ziemię uprawiać, mierzyć się z naturą, zaprzęgać ją do swoich planów i korzystać z jej darów. Dziś z tych darów możemy korzystać dzięki naszym rolnikom, ich trudowi, samozaparciu i rozumieniu znaczenia swojej pracy, będących wyrazem wielkiej społecznej dojrzałości i świadomości, że czynienie ziemi poddaną, to nie tylko nadzwyczajny przywilej, ale jednocześnie szczególny rodzaj odpowiedzialności. Na przestrzeni wieków rolnik niezmiennie orał, siał i zbierał owoce swojej pracy. Zmagał się przy tym nieustannie z przeciwnościami losu i siłami natury. I tak jest do dziś. Dlatego dzień gdy plony znajdują bezpieczne schronienie pod strzechą jest dniem wielkiej radości oraz dumy, płynącej z poczucia dobrze wykonanej ciężkiej pracy, dzięki której na naszych stołach możemy dzielić się chlebem.


Drodzy zebrani !

Chciałbym w tym uroczystym dniu prosić Państwa o szersze spojrzenie na czynniki warunkujące obecność w polskich domach chleba naszego powszedniego. Skłaniają mnie do tego w szczególny sposób osoby naszych dostojnych gospodarzy dożynek Pani Elżbiety Świdzińskiej i Pana Marka Kolawy. To znani i szanowani członkowie naszej wspólnoty, prowadzący na terenie gminy swoje przedsiębiorstwa, dające utrzymanie, a więc też chleb, nie tylko ich rodzinom, ale także rodzinom zatrudnionych w nich pracowników. Powinniśmy dostrzegać, jak wiele korzyści płynie z obecności takich lokalnych przedsiębiorstw dla wszystkich mieszkańców gminy. Dają one produkty i usługi przydatne ludziom, tworzą miejsca pracy, odprowadzają podatki do gminnego budżetu, z którego środki są wykorzystywane w interesie całej naszej społeczności. Nasi przedsiębiorcy troszcząc się zatem o chleb dla swoich najbliższych, dają go również współobywatelom, zdobywając środki na utrzymanie, robią rzeczy potrzebne dla innych. Dlatego z tego miejsca pragnę szczerze podziękować wszystkim naszym przedsiębiorcom za wysiłek i wkład jaki wnoszą dla rozwoju naszej gminy i pomyślności jej obywateli !

Szanowni Państwo !

Za kilka chwil rozpoczniemy radosne świętowanie. Do nieodłącznej tradycji Święta Plonów należy konkurs dożynkowych wieńców, symbolizujących powtarzający się krąg życia, będących jednocześnie wyrazem wdzięczności za zbiory.

Pragnę złożyć wyrazy uznania oraz podziękowania dla twórców tych małych dzieł sztuki ludowej. Dziękuję również wszystkim, którzy poświęcili swój czas przygotowując dzisiejszą uroczystość .

Cieszmy się tegorocznym plonem, świętujmy dożynki, ucztując i bawiąc się beztrosko i radośnie.


Drodzy rolnicy! Żywiciele narodu!

Życzę Wam pomyślności i jeszcze obfitszych zbiorów w roku następnym, a za owoce ciężkiej pracy Waszych rąk, w imieniu wszystkich mieszkańców gminy, pragnę złożyć wyrazy wdzięczności staropolskim - Bóg zapłać !


 

Dwa oblicza wakacji

Za nami półmetek wakacji. Część z nas w tym okresie już odpoczywała, wzbogaciła się o nowe doświadczenia, niezapomniane przeżycia. Na innych wakacyjna przygoda dopiero czeka. Bez względu na to, do której grupy należymy, kiedy minie lato wrócimy do najbliższych i naszych codziennych zajęć, mam nadzieję, z zastrzykiem energii, który powinien wystarczyć do czasu następnej kanikuły. I o to właśnie chodzi, żeby odpocząć i wrócić. Niestety wakacje mają i drugie, ciemniejsze oblicze. Nie wszyscy z nich wracają, a rodziny zamiast pasjonować się relacjami z letniego wypoczynku pogrążają się w żałobie. Do najczęstszych przyczyn tragicznego zakończenia wakacji należą wypadki drogowe i utonięcia.

Słoneczne gorące dni, wiele godzin za kierownicą, brawura, pośpiech. Jak dramatyczny bywa finał wszyscy wiemy. Pocieszający jest fakt, że według raportów policyjnych obowiązujące od niedawna znowelizowane przepisy ruchu drogowego poprawiły nasze bezpieczeństwo na drogach, zwłaszcza w terenie zabudowanym. Nie chcę roztrząsać, czy to efekt wzrostu świadomości kierowców, czy raczej obawa przed utratą prawa jazdy. Wiem natomiast, że siadając za kierownicą powinniśmy zdawać sobie sprawę, że odpowiadamy nie tylko za swoje życie, ale wielu innych ludzi, w tym tych, na dobru których powinno zależeć nam najbardziej. Pamiętajmy o tym nie tylko w czasie wakacji.

Akweny wodne są w lecie niezastąpionym źródłem relaksu, rekreacji, a w upalne dni zapewniają upragnioną ochłodę. Także i w tym przypadku brawura, krótkowzroczność, nieodpowiedzialność, alkohol, znieczulica społeczna, zamiast pozytywnych doznań płynących z odpoczynku nad wodą prowadzą do nieszczęść. Nie ominęły one w tym roku niestety i naszej gminy. Najpierw mieszkaniec Skrzyszowa utonął w Radłowie. Później również członek naszej lokalnej społeczność tragicznie zakończył swoja przygodę z wodą na nowym zbiorniku retencyjnym w Skrzyszowie. Nie możemy cofnąć czasu, ani odwrócić biegu tych wydarzeń, ale możemy i powinniśmy z tych tragedii młodych ludzi wyciągnąć wnioski.

Po pierwsze chciałbym kolejny raz przypomnieć , że w chwili obecnej skrzyszowski zbiornik retencyjny jest wyłącznie magazynem wody. Nie jest przystosowany do aktywnego wypoczynku i ze względu prawnych nic w tej mierze nie zmieni się przez najbliższe kilka lat. Wiem, że tak urokliwe miejsce, przy pięknej pogodzie kusi kąpielą. Jednak tam nie można się kąpać! Informują o tym znajdujące się wokół zbiornika ostrzeżenia! Bardzo proszę o tym pamiętać, abyśmy nie byli więcej bezsilnymi świadkami podobnych tragedii.

Owszem myślimy o uruchomieniu plaży na jednym z boków akwenu, przy tamie od strony Łękawicy, ale to przyszłość. Obecnie skupiamy się na jak najlepszym wykorzystaniu go do celów, dla których został stworzony, czyli zapobiegania podtopieniom i powodziom. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z niebezpieczeństw jakie niesie woda, dlatego, mimo że nie jesteśmy jego właścicielami, zakupiliśmy motorówkę, sanie lodowe oraz koła ratunkowe. Nie po to jednak, żeby zachęcać do rekreacji, ale żeby pomóc w pracy strażakom z naszej gminy, gdy zajdzie taka potrzeba. Życie pisze różne, najbardziej nieprawdopodobne scenariusze i próbujemy, na ile to możliwe, jak najlepiej być na nie przygotowanymi.

Na zakończenie chciałbym życzyć wszystkim wspaniałej, pełnej niezapomnianych wrażeń drugiej połowy wakacji, ale jednocześnie zaapelować. Zróbmy wszystko, aby wrócić z tych wakacji do domu, do tych którzy na nas czekają. Nie szarżujmy na drodze, nie wchodźmy do wody po alkoholu, nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich, zwracajmy w wodzie uwagę na osoby w pobliżu, czy nagle nie znaleźli się w stanie zagrożenia życia, będąc zależnymi od naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni w takich sytuacjach, zachowujmy się tak jakbyśmy chcieli, żeby inni zachowali się w stosunku do nas, czy naszych najbliższych.

 


 
Więcej artykułów…