Blog

II Mundurowy Dzień Dziecka

Za nami II Mundurowy Dzień Dziecka. 4 czerwca mogliśmy się przekonać, jak wielką siłą przyciągania dysponują służby mundurowe. W tym dniu magii munduru uległy nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Wojsko, Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna to powołanie, służba, odpowiedzialność i zaufanie społeczne. Dla dzieci to na razie mundury, przykuwający uwagę i pobudzający fantazję sprzęt specjalistyczny oraz szeroka gama pojazdów. Ich miniaturki znajdują się wśród zabawek w niejednym dziecięcym pokoju. W minioną sobotę można było zobaczyć je w rzeczywistości i choć przez chwilę poczuć się strażakiem, żołnierzem czy policjantem. Widziałem, jakim było to wielkim przeżyciem dla naszych milusińskich i ile sprawiło im autentycznej radości. Cieszy mnie to niezmiernie, gdyż z takim właśnie zamysłem zorganizowaliśmy po raz drugi tę imprezę. Chcieliśmy stworzyć interesująca alternatywę w bogatym kalendarzu imprez z okazji Dnia Dziecka. Obserwując tłumy dzieci i rodziców, nie tylko z naszej gminy, czuję, że był to strzał w dziesiątkę. Organizując takie wydarzenia dajemy innym radość, a jednocześnie zdobywamy nowe doświadczenia, promując przy okazji naszą małą ojczyznę. Uwolniona podczas takich działań energia staje się zalążkiem ciekawych pomysłów i dobrych decyzji, jak chociażby idea sprowadzenia na naszą imprezę helikoptera, użytego do symulacji brawurowej akcji ratowniczej. Sceny, które zwykle możemy oglądać w telewizji lub na ekranach kin, zapierały zgromadzonym dech w piersiach. Nic dziwnego, że sporo osób zdecydowało się skorzystać z tej rzadkiej okazji i uwiecznić je w pamięci swoich smartfonów i aparatów. To z pewnością wartościowa pamiątka, życzę jednak wszystkim, aby nikt nas nie był nigdy faktycznym uczestnikiem takiego wydarzenia, a służbom mundurowym, aby takie akcje miały miejsce jedynie na ćwiczeniach.

II Mundurowy Dzień Dziecka przeszedł do historii. Nie znaczy to, że zawieszamy na rok naszą aktywność w sferze działań na rzecz rodzin i dzieci. Ta sfera to zresztą od wielu lat jeden z istotnych filarów naszych poczynań. Podejmujemy na tym polu szereg inicjatyw z zakresu finansów, oświaty kultury oraz sportu, starając się stworzyć jak najbardziej zróżnicowaną, interesującą ofertę dla naszych pociech. Od zawsze twierdzę, że pomyślność dzieci, to pomyślność rodzin, a ta z kolei przekłada się na kondycję naszej Ojczyzny.

Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom oraz organizatorom Dnia Dziecka. Dzięki wspólnemu wielkiemu zaangażowaniu mogliśmy razem uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu, które dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. A naszym wszystkim służbom mundurowym chciałbym złożyć również podziękowania za codzienny trud, zaangażowanie i poświęcenie wkładane w zapewnienie nam szeroko pojętego bezpieczeństwa.


 

Wreszcie przyszedł maj !

„ Wreszcie przyszedł maj . Zrobiło się gorąco.” Te słowa piosenki zespołu Varius Manx doskonale opisują ostatnie dni. Bo maj, ten prawdziwy maj, jaki pamiętamy i za jakim tęskniliśmy, przyszedł dopiero w minionym tygodniu. Ze słońcem wędrującym po bezchmurnym niebie, przyrodą w pełni rozkwitu, uwijającymi się jak w ukropie pracowitymi pszczołami, ciepłymi, coraz krótszymi nocami. Wokół słychać śpiewy ptaków, tworzące piękną symfonię na cześć najpiękniejszego miesiąca wiosny. Wsłuchując się uważnie w tą ptasią muzykę wnikliwe ucho potrafi wyodrębnić z niej głos kukułki, zwiastuna przyszłych plonów. „Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju” mówi polskie przysłowie, a kukułki w tym roku kukają bardzo intensywnie, co mnie, wójta gminy wiejskiej, cieszy szczególnie.

Maj to nie tylko wielki ruch w naturze. To także miesiąc intensywnego wysiłku w instytucjach edukacyjnych, będących naszym oczkiem w głowie. Przypominam o tym być może do znudzenia, ale nadal będę to czynić, mając na względzie znaczenie oświaty dla przyszłości naszego kraju. Rok szkolny dobiega powoli końca , a to oznacza, że pora zacząć tworzyć wstępne preliminarze personalne w placówkach oświatowych. To z powstających aktualnie arkuszy organizacyjnych tworzone są siatki godzin, które są podstawą funkcjonowania szkół. Dla mnie to zawsze trudny czas. Z duszą na ramieniu czekam na informacje z tych placówek. Wiem, że podobny nastrój niepewności i pełnego napięcia oczekiwania towarzyszy również nauczycielom. Niekorzystne trendy demograficzne mogą dla nich oznaczać ograniczenie pracy, lub jej brak w ogóle. Mimo trudu finansowego, z jakim się to wiąże, nigdy w naszej gminie nie oszczędzaliśmy na oświacie i nic się w tej mierze zmieni. Dlatego nie planujemy zmniejszania liczby klas przez ich łączenie. Chcemy stwarzać dzieciom i ich nauczycielom możliwie jak najbardziej optymalne warunki do nauki. Wśród pedagogów promujemy zaangażowanie i kreatywność, namawiamy do innowacji, wspieramy wszelkie działania korzystnie wpływające na proces nauczania.

Nagradzamy również trud i wysiłek uczniów, na przykład poprzez gminny system stypendialny. To doskonale sprawdzający się sposób, z jednej strony, doceniający wysiłek edukacyjny naszych dzieci, z drugiej, pokazujący, że warto starać się być dobrym w tym co się robi. Staramy się w ten sposób kształtować właściwe postawy u młodych ludzi, z nadzieją, że staną się trwałym elementem nie tylko ich obecnego, ale i późniejszego, już dorosłego, życia.

Maj dobiega końca, ustępując miejsca czerwcowi, którego początek kojarzy się nieodłącznie ze świętem naszych milusińskich. Z wielką przyjemnością zapraszam wszystkich Państwa na kolejne gminne obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Postanowiliśmy sięgnąć po sprawdzone już przez nas rozwiązania, a zatem ponownie odbędą one się pod patronatem służb mundurowych. 4 czerwca na Orliku w Skrzyszowie odwiedzą nas ci, dla których mundur jest elementem profesji, czyli policjanci, strażacy, żołnierze. Razem z nimi pojawią się ich pojazdy i specjalistyczny sprzęt, który wykorzystują w codziennej służbie. Warto skorzystać z tej rzadkiej okazji poznania „od kuchni” pracy ludzi, dbających o nasze bezpieczeństwo. Dla naszych najmłodszych przygotowaliśmy również inne atrakcje. Nie zabraknie dmuchanych zamków, konkursów i licznych nagród. Do zobaczenia więc w najbliższą sobotę w Skrzyszowie !


 

3 Maja

Dostojni goście,

Szanowni mieszkańcy gminy Skrzyszów,

Gromadzimy się dzisiaj dla uczczenia szczególnego dnia w historii Polski – 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz oddania czci Matce Bożej Królowej Polski, albowiem 3 maja jest jednocześnie świętem narodowym i kościelnym, a nierozerwalność tych świąt nie jest dziełem przypadku. Kiedy po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej, prosząc o ustanowienie święta pod wezwaniem "Królowej Polski" zaproponowano właśnie 3 maja. Zamierzano w ten sposób podkreślić trwałą łączność tego święta z uchwaloną pierwszą polską Konstytucją. A 3 maja 1791 r. dla narodu polskiego był dniem wyjątkowym. Sejm Czteroletni wprowadził Rzeczpospolitą Obojga Narodów na drogę reform. Zniesiono paraliżujące państwo liberum veto i wolną elekcję, ustanawiając dziedziczną monarchię konstytucyjną, położono podwaliny pod stworzenie nowoczesnej administracji, podjęto kroki na rzecz powołania silnej i sprawnej armii, naprawy skarbu państwa, poprawy sytuacji wszystkich warstw społeczeństwa. Zwieńczeniem jego obrad był wspaniały błysk, przebijający ciemność czasów saskich, czyli Konstytucja 3 Maja. Stawiała ona Polskę w pierwszym rzędzie oświeconych państw, będąc pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie. Jeden z jej twórców przemawiając w tym dniu wołał „ Dozwól Wielki Boże, abyśmy dobro Rzeczypospolitej ustanowili, a do nieprzyjaźni prywatnej nigdy nie wracali”. Słowa mądre i wiecznie aktualne. Niestety nie dane było naszemu narodowi długo cieszyć ową Ustawą Rządową. Konfederacja Targowicka i wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski szybko zgasiły blask tej pochodni postępu, niszcząc nadzieje Polaków na jasną przyszłość, pogrążając naszą Ojczyznę w mroku zaborów . Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy. Jednak nie udało się naszym nieprzyjaciołom wymazać z pamięci Polaków przesłania Konstytucji Majowej. Przekazywane z pokolenia na pokolenie pozwoliło przetrwać nam, jako naród do chwili, gdy chwytając za oręż mogliśmy stanąć do walki o niepodległą Najjaśniejszą Rzeczpospolitą.

Dzisiejsza 225 rocznica uchwalenia konstytucji powinna skłonić każdego Polaka do refleksji i próby odpowiedzi na kilka istotnych pytań. Czy zależy nam na ojczystym kraju, na jego tradycji i kulturze ? Czy w głębi serca każdego z nas tkwi miłość do ojczyzny, bez względu na jej trudności i problemy? Czy podejmujemy się trudu przekazania młodemu pokoleniu koniecznej wiedzy i prawdy o naszej ojczyźnie? O dokonaniach wszystkich ludzi, bez względu na przynależność polityczną, którym zależało na Polsce, bohaterach walk o jej wolność od zarania naszych dziejów ? Czy pamiętamy nauki wielkiego Polaka Ojca Św. Jana Pawła II, że „wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć”?

Jako naród mamy szansę trwać przez dalsze wieki, jeżeli wyrzekniemy się prywaty, waśni, jeśli wszystkim nam zależeć będzie na rozwoju Polski, którą powinniśmy w jak najlepszej kondycji przekazać naszym dzieciom. Na przestrzeni wieków potrafiliśmy w chwilach wielkiej próby jednoczyć się w siłę, powstawać ze zgliszczy, zapominać o urazach i wzajemnych krzywdach. Czas wciąż płynie nieubłaganie. Każdy dzień naszego życia to nowe wyzwania i rozwiązywanie codziennych problemów. Konstytucja 3 Maja zaszczepiła w nas wolę pracy i poczucie dumy, mobilizując naszych przodków, a dzisiaj nasze pokolenie do pokonywania trudności i podejmowania działań mających na celu rozwój Polski, a więc i naszej gminy, w której żyjemy i pracujemy. Powinniśmy z dumą patrzeć w przeszłość i nadzieją w przyszłość, pamiętając słowa ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia :

„Możemy mieć szacunek dla wielu zdobyczy innych narodów, ale wierność ślubowaliśmy naszej polskiej Ojczyźnie. I tej wierności Ojczyźnie polskiej, kulturze narodowej, kulturze chrześcijańskiej w naszej polskiej ziemi dochowamy! Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska Polską była! Aby w Polsce po polsku się myślało!”

Dziękuję gościom i mieszkańcom gminy za przybycie i udział w tej patriotycznej uroczystości. Dziękuję księżom celebransom, Pocztom Sztandarowym, dzieciom i młodzieży, nauczycielom, służbom mundurowym, orkiestrze dętej, przedstawicielom samorządu oraz instytucji działających w naszej gminie. Dziękuję wszystkim bez wyjątku, którzy swoja obecnością uświetnili dzisiejszą uroczystość.


 

Śpieszmy się kochać ludzi...

Idea naszych Koncertów Charytatywnych zrodziła się z potrzeby pomocy dzieciom cierpiącym na ciężkie, nieuleczalne schorzenia oraz ich rodzinom. Schorzenia takie stwarzają konieczność stałej opieki oraz sporych nakładów finansowych na wydatki związane z rehabilitacją, zakupem sprzętu rehabilitacyjnego, czy leków. W chwili postawienia diagnozy dla najbliższych chorego cały świat nagle przewraca się do góry nogami. Oprócz nieszczęścia jakim jest choroba dziecka pojawiają się problemy, z którymi, mimo olbrzymiego wysiłku i samozaparcia, ciężko sobie poradzić bez pomocy z zewnątrz. Trudno przejść obojętnie wobec takich sytuacji, stąd nasz pomysł wspierania co roku kolejnych doświadczonych tak przez los osób i ich rodzin z terenu naszej gminy. W trakcie kontaktów zarówno z chorymi, jak i ich opiekunami, często w sposób naturalny rodzą się relacje międzyludzkie, zbliżające pomagających z osobami wymagającymi pomocy. Jedną z takich osób był Mateusz. Mateusz i jego rodzina zmagali się z jego chorobą przez wiele długich lat. Dzielnie znosił swoje cierpienie, nie poddawał się, walczył z przeciwnościami ze wszystkich sił, na jakie stać było jego schorowany organizm. Podziwialiśmy jego pogodę ducha i pozytywne nastawienie do otaczającego świata. Podobnie wielki szacunek i podziw budziła postawa jego rodziny. Zawsze z nadzieją i cierpliwością niestrudzenie stawiali czoło wyzwaniom na swojej jakże ciernistej drodze. Mateusz i jego najbliżsi uczyli nas nieustannie, jak pojmować sens cierpienia i jak iść przez życie z tym krzyżem. Dzięki naszemu wsparciu finansowemu udało się nam pomóc im w wielu kwestiach, ale my również wiele zyskaliśmy w sferze duchowej. Mateusza nie ma już między nami. Odszedł tam, gdzie nigdy nie dozna już bólu, cierpienia, łez. Osobiście na zawsze w swojej pamięci zachowam życzliwe wspomnienie Jego osoby i tego Jego wielkiego ducha w małym, udręczonym bólem ciele.


 

Patrzmy w przyszłość pamiętając o przeszłości

Kwiecień. Wiosna zagościła już na dobre. Eksplodująca zieleń, rozbrzmiewające wokół trele ptactwa, słońce goszczące coraz dłużej na nieboskłonie. Fauna i flora, skazane na sen zimowy, ochoczo budzą się do życia. To wszystko sprawia, że w każdym z nas rośnie energia, optymizm, chęć do życia i działania. Wiosna to również miłe wspomnienia. Często w tym okresie wracam pamięcią do szkolnych lat beztroski, pierwszych miłości, zawiązujących się na długie lata przyjaźni, do kwitnących przed maturą kasztanów, ale również do rzeczy niekiedy zupełnie zwariowanych, szalonych, będących atrybutem młodości. Był to wspaniały, niezapomniany okres, gdy żyło się tak, jak we śnie, cytując, a raczej śpiewając wraz z Wojciechem Gąsowskim.

Ale kwiecień to nie tylko uroki przyrody, czy miłe retrospekcje. To miesiąc pamięci narodowej, pamięci o ofiarach nazizmu i komunizmu. W tym miesiącu wspominamy ofiary bezprzykładnej w dziejach zbrodni ludobójstwa na polskich oficerach, zamordowanych strzałami w tył głowy przez sowieckich oprawców z NKWD. Co najmniej 22 tysiące polskich obywateli zostało bestialsko unicestwionych na wiosnę 1940 roku, na mocy rozkazu Stalina, za to tylko, że byli Polakami, a ściślej, polską inteligencją. A czas dokonania zbrodni nie był przypadkowy. Zbrodniarze z NKWD i Gestapo, od początku wojny, na licznych wspólnych konferencjach, wypracowywali strategię wykorzenienia polskości przez zagładę jej elit intelektualnych. Mniej więcej w tym samym okresie polska inteligencja była eksterminowana na ziemiach włączonych do III Rzeszy w ramach Intelligenzaktion oraz w Generalnej Guberni w ramach Ausserordentliche Befriedungsaktion. Siła intelektualna polskich elit była tym, co budziło największy strach wśród sowieckich i niemieckich okupantów. Jan Paweł II pisał:„ Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość  i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg". Patrząc w przyszłość musimy wyciągać wnioski z przeszłości. Jeżeli chcemy przetrwać jako naród zakręty historii nie możemy oszczędzać na oświacie i kulturze! Jedynie silne intelektualnie i moralnie społeczeństwo zdoła się oprzeć dziejowym burzom !

Każdy Polak powinien w te kwietniowe dni w chwili zadumy wspomnieć tych, czasami bezimiennych, bohaterów, którzy złożyli dar ze swojego życia na ołtarzu Ojczyzny. Żeby nie zginęła. Ich poświęcenie nie poszło na marne. Dzisiejsza rozwijająca się Polska, to owoc ich walki, wiary i nadziei na lepsze jutro.

Kwiecień to również ważny czas dla naszej małej ojczyzny. Właśnie teraz przygotowujemy się do wielu istotnych przedsięwzięć. Mamy już przygotowane kalendarium inwestycji, które wkrótce zamierzamy zrealizować. Cieszę się, że udało nam się utrzymać strategię zrównoważonego rozwoju wszystkich sołectw.

Oprócz inwestycji przygotowujemy się cały czas do kilku ważnych inicjatyw społeczno – kulturalnych, mundurowego dnia dziecka, czy gminnych dożynek. W tym roku odbędą się w Skrzyszowie. Mam nadzieję, że będzie to wielkie święto i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.


 
Więcej artykułów…