Blog

Czas gorących serc

Pomaganie. To nieodłączny element naszego życia. Każdy z nas z pewnością zarówno potrzebował pomocy drugiego człowieka, jak i sam komuś pomagał. Nasza przyszłość jest nieprzewidywalna i w każdej chwili, w najmniej oczekiwanym momencie, nagły zwrot fortuny może diametralnie zmienić nasze życie. W jednej sekundzie możemy stać się człowiekiem, którego los zależy od dobrej woli i życzliwości innych. Pamiętajmy o tym i jeśli w życiu nam się powiodło, jesteśmy zdrowi, mamy pracę, rodzinę nie odwracajmy oczu od ludzkiego nieszczęścia. Korzystajmy z okazji okazania wdzięczności za nasze powodzenie, nie marnujmy szans na bycie lepszymi ludźmi, pomagajmy potrzebującym, szczególnie słabszym i bezbronnym, ciężko doświadczonym przez los, a przekonamy się, że dobro dane zawsze powraca.

W ten kontekst doskonale wpisują się nasze gminne Koncerty Charytatywne. Już niedługo, w niedzielę 1 lutego Skrzyszowskie Granie Gorących Serc odbędzie się po raz piąty. Tym razem wystąpią zespoły Bracia i Wasabi. Zagrają i zaśpiewają na szczytny cel, będąc, w co głęboko wierzę, wielkim magnesem przyciągającym wszystkich, którzy potrafią połączyć dobrą zabawę z okazaniem wielkiego serca, wspierając chore dzieci i ich rodziny w codziennej walce przeciwnościami losu i cierpieniem.

W tym miejscu warto przypomnieć, że troje muzyków grupy „Wasabi” podchodzi z naszej gminy. Do udziału w naszym koncercie nie zostali jednak zaproszeni z czystej kurtuazji. Po prostu na to zasługują. Swoje możliwości i talent zaprezentowali między innymi w telewizyjnym programie "Must Be The Music", dochodząc do półfinału. Będąc na początku kariery wciąż pracują na swoją pozycję na rynku muzycznym.

Natomiast ustaloną pozycję w branży muzycznej ma nasza gwiazda, zespół „Bracia”. Jego liderami są Piotr i Wojtek Cugowscy (synowie wokalisty Budki Suflera Krzysztofa Cugowskiego). Grupa istnieje od 1997 roku. Nagrała sześć płyty. Została nagrodzona m.in. Fryderykami czy Superjedynkami. Do ich najbardziej znanych utworów należą „Nad przepaścią” „Wierzę w lepszy świat”, „Mnie nie zwiedziesz” , „Za szkłem”, „Parnassus”, „Po drugiej stronie chmur”. Z pewnością usłyszymy je w niedzielny wieczór w Skrzyszowie.

Dochód z tegorocznego koncertu przeznaczony zostanie na leczenie mieszkających w naszej gminie Mariusza, Łukasza, Marzeny, Wiktorii i Dawida. Z powodu poważnych przewlekłych schorzeń wymagają oni specjalistycznego leczenia, rehabilitacji oraz całodobowej opieki. Dar serca fanów muzyki pomoże w nabyciu sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego, przystosowaniu mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych, finansowaniu terapii. To spore wydatki, na które, bez pomocy uczestników koncertu, rodziny chorych nie mogłyby sobie pozwolić.

Ale koncerty charytatywne maja jeszcze inny, mniej znany aspekt. To znakomity przykład zaangażowania i współpracy ludzi różniących się wiekiem, profesją i możliwościami. Hasło koncert charytatywny jest dla nich wystarczającym bodźcem i nie trzeba ich później o nic specjalnie prosić. Sami podejmują inicjatywy, tworząc doskonale rozumiejący się i zgodnie współdziałający zespół. Ich wysiłek i oddanie tej wielkiej sprawie są bezcenne. Nie każdy też być może wie, że każdy Koncert Charytatywny poprzedzają kilkumiesięczne przygotowania. Musimy najpierw wybrać zespół, przekonać go do udziału w naszej dobroczynnej imprezie, a potem rozpocząć właściwe logistyczne przygotowania. Chciałbym wyraźnie podkreślić, że cały ten wysiłek włożony w organizację naszych koncertów ma jeden, podstawowy cel. Tym celem jest pomaganie. Dlatego od początku cały dochód przekazujemy na potrzebujących z gminy Skrzyszów. W takich chwilach człowiek może na własne oczy poznać prawdziwą skalę ludzkiego cierpienia. Czasami jest ono skrywane i uzewnętrznia się jedynie w ludzkich łzach. Naszymi koncertami chcemy nie tylko wspierać naszych beneficjentów materialnie, ale też przekazać im odrobinę ciepła i radości, również ważnych i oczekiwanych przez potrzebujących i ich rodziny.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do udziału w naszym V Koncercie Charytatywnym. Ponownie udowodnijmy, że stanowimy prawdziwą wspólnotę, która troszczy się o tych swoich członków, którzy sami o siebie zatroszczyć się nie mogą. Sprawmy, aby w ten lutowy wieczór to Skrzyszów był najcieplejszym miejscem w Polsce, dzięki ciepłu naszych serc .

Sposobności wsparcia chorych i niepełnosprawnych z naszej gminy mamy jednak więcej. Dobrą okazją jest możliwość przekazania na ich rzecz jednego procenta naszego podatku. Gorąco zachęcam i proszę, żeby wypełniając rozliczenia podatkowe pamiętać właśnie o tych osobach z gminy Skrzyszów. Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, nasze, nawet niewielkie datki , sumując się mogą stanowić realną, nieocenioną pomoc.

Udział w Koncercie Charytatywnym, odpis jednego procenta podatku na rzecz mieszkańców gminy Skrzyszów – to znakomita okazja do krzewienia patriotyzmu lokalnego. To wartość, którą warto pielęgnować, wspierać i promować. Patriotyzm lokalny to przecież troska o naszą małą ojczyznę i jej mieszkańców, o nasze wspólne dziedzictwo, o przyszłość następnych pokoleń.

 


 

Bez budżetu ani rusz

Koniec roku, to zwykle dla każdego z nas okres planów i postanowień na nadchodzący rok. Podobnie jest i w gminie. Pod koniec roku musimy zaplanować, co chcemy w następnym roku zrobić i oszacować, czy nas na to będzie stać, czyli musimy stworzyć i uchwalić roczny budżet gminy, bez którego gmina nie może funkcjonować. Uchwała budżetowa jest dokumentem prawnym, podlegającym ocenie przez Regionalna Izbę Obrachunkową, do którego realizacji zobowiązane są władze gminy. Nie można więc po prostu ot tak „coś„ tam sobie zapisać, i „jakoś” to będzie, a w razie czego, jak nie wyjdzie, zmieni się zapisy i będzie po problemie. To tak nie działa. Tworzenie budżetu gminy wymaga odpowiedzialności, wiedzy na temat lokalnych potrzeb, znajomości prawa i gotowości do podejmowania trudnych decyzji. Jednym z podstawowych praw ekonomii, którego przy planach budżetowych nie da się obejść, udać że go nie ma, albo zadekretować jego nieważność, jest zasada ograniczoności środków. Z drugiej strony mamy potrzeby, które mają tendencje do zmierzania w kierunku nieograniczoności. Jak to się mówi, nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej, a apetyt często rośnie w miarę jedzenia. Przykładem doskonale ilustrującym to zagadnienie mogą być kwestie związane z bezpieczeństwem. Raczej mało prawdopodobna jest sytuacja, żeby można było powiedzieć, że osiągnęliśmy tu stan doskonałości i nic w tej mierze nie pozostało do poprawy, czy uzupełnienia. Ten właśnie dysonans między ograniczonością środków, a nieograniczonością potrzeb sprawia, że planowanie budżetu gminy to coroczne mozolne poszukiwanie rozsądnych kompromisów między tym, co możemy, a tym, co chcielibyśmy. Innymi słowy, dobry budżet to taki, który jest realny do wykonania, a jednocześnie nie szasta publicznym groszem. W przypadku gminy dodatkowym utrudnieniem są tzw. obowiązkowe własne i zlecone zadania gminy. Na nie pieniądze muszą się znaleźć zawsze. Jednocześnie nie chcemy jednak zwalniać tempa inwestycji, które przekłada się bezpośrednio na tempo rozwoju gminy. Nie jest sztuką wydać pieniądze, które się ma w nadmiarze. Prawdziwym wyzwaniem jest znalezienie środków na projekty, na których realizację nie wystarczają dochody własne gminy, jednocześnie nie zwiększając zadłużenia. To oczywiście odniesienie do naszych niestrudzonych starań o środki zewnętrzne. Przez ostatnie cztery lata z dużą aktywnością po nie sięgaliśmy i tak też zamierzamy robić nadal.

Budżet na rok 2015 Rada Gminy Skrzyszów uchwaliła podczas sesji 30 grudnia 2014 roku. Przewiduje on dochody w wysokości 37 699 000 złotych. Wydatki mają wynieść 38 579 000 złotych.

Jak co roku największą pozycję po stronie wydatków zajmuje oświata. To prawie połowa tego, co wydamy. Nie odbieram tego jednak absolutnie, jako kamienia młyńskiego, który ma ciągnąć nasz budżet w dół. Wręcz przeciwnie. To kolejny dowód, że sprawy wykształcenia naszych najmłodszych obywateli traktujemy priorytetowo, co wielokrotnie już powtarzałem i nadal będę niezmiennie powtarzać. Mądrzy i wykształceni mieszkańcy, to duma każdej gminy, ale też skarbiec wiedzy, pomysłów i aktywności. Kibicuję i jak mogę wspieram wraz z moimi pracownikami, każdą inicjatywę, która służy rozwojowi naszych mieszkańców. A jest ich naprawdę sporo, z czego się bardzo cieszę.

Dlatego też nigdy w mojej głowie, ale również w głowach naszych radnych, nie zaświtał pomysł, szukania w oszczędności w tej dziedzinie. Są gminy, w których wręcz namawia się szkoły do przejścia na własny garnuszek. Dla budżetu samorządu oznacza to oszczędności, ale jak to wpływa na system pracy szkoły? O tym nikt nie chce głośno mówić. A fakty nie są tak oczywiste. To, co dziś, przy okazji przekształceń, wydaje się różowe, po kilku latach może okazać się bardzo szare. Pamiętajmy o tym i miejmy świadomość, że nasza pomyślność i rozwój mają źródło w dobrej edukacji, która musi być oparta na solidnych i trwałych fundamentach.

Również wzorem lat poprzednich, ważną pozycje w planie finansowym zajmują inwestycje. Przeznaczyliśmy na nie kilka milionów złotych. 4 003 761 złotych kosztować będą remonty dróg, budowa nowych chodników i ścieżek rowerowych. Najwięcej środków z tej puli, 2 178 346,34 zł pochłonie rozbudowa drogi gminnej "Pogórz" w Pogórskiej Woli. W planach mamy też dalsze zwiększanie długości ciągów pieszych w każdym sołectwie. Za 100 tysięcy stworzymy ścieżkę rowerową w Szynwałdzie. Urząd zamierza również zainwestować w sprzęt, który ma pomóc w pracach przy infrastrukturze drogowej. W tym celu zostanie zakupiona koparka obrotowa i samochód ciężarowy.

Będziemy realizować kolejny etap budowy sali gimnastycznej w Łękawicy. Jego wartość to 1 150 000 złotych. To nie jedyne prace związane z placówkami oświatowymi. Wokół szkoły w Pogórskiej Woli powstanie ogrodzenie. Inwestycja ta ma kosztować 25 tys. złotych.

860 tysięcy złotych przeznaczymy na projekty wodociągów i kanalizacji w Pogórskiej Woli i Szynwałdzie. Sporą część tej kwoty(prawie pół miliona złotych) zostanie przeznaczone na rozpoczęcie realizacji tych projektów, po uzyskaniu stosownych pozwoleń. W Ładnej etap wodociągowania i kanalizacji zostanie dokończony, kwota którą trzeba na to przeznaczyć to około 950 tysięcy złotych. 50 tysięcy przewidziano na modernizację Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W budżecie zapisano też 30 tysięcy złotych na projekt termomodernizacji budynku wielofunkcyjnego w Skrzyszowie wraz z zagospodarowaniem terenu.

Kilka projektów inwestycyjnych w 2015 roku zostanie dofinansowanych z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z tych funduszy budżet gminy zasili kwota 2 028 273 złotych. Mają być przekazane na budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Ładnej i Pogórskiej Woli, zagospodarowanie pierwszego etapu przestrzeni publicznej w Ładnej, budowę i remont chodnika wraz z odwodnieniem w Pogórskiej Woli oraz rozbudowę przebudowę budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogórskiej Woli.

Ważną pozycję w budżecie zajmują też środki na pomoc społeczną, ochronę środowiska, kulturę oraz sport.

Tak w skrócie wyglądają nasze plany budżetowe na rok 2015. Jest to plan realny, którego realizację zakładamy, opierając się na aktualnie posiadanych danych, odnośnie szacowanych wpływów do gminnego budżetu. Jak uczy doświadczenie, niekiedy jednak udaje się wygospodarować jakieś oszczędności lub pojawiają się dodatkowe środki i wówczas rodzi się możliwość realizacji kolejnych projektów. Mam nadzieję, że podobnie będzie w roku bieżącym.


 

O bezpieczeństwie nigdy za dużo

Bezpieczeństwo na drogach to niezwykle ważny temat. Pojawia się niemal codziennie w mediach, niestety najczęściej w kontekście tragicznych zdarzeń drogowych. I mimo miliardów złotych wydanych na zmiany w infrastrukturze komunikacyjnej, coraz dłuższych odcinków autostrad, tysięcy kilometrów wybudowanych nowych dróg, chodników, wciąż nie udało się uzyskać oczekiwanej znaczącej poprawy tym zakresie. Żeby nie być gołosłownym posłużę się statystykami, a te są bezlitosne. W 2013 roku na naszych drogach doszło do blisko 35 tysięcy wypadków. Zginęło w nich ponad trzy tysiące osób. To trzy tysiące tragedii, ale wiele więcej łez, bólu i cierpienia. Pod tym względem niestety pozostajemy niezmiennie jednym z europejskich liderów. Dzieje się tak mimo wielu kampanii społecznych, apeli autorytetów, czy stosowaniu nowoczesnych rozwiązań, które powinny to zmienić. To wciąż ogromne wyzwanie dla rządzących, instytucji społecznych, fundacji, wychowawców, ale też, tak naprawdę, dla każdego z nas. Musimy zrobić wszystko, aby śmierć przestała zbierać swoje krwawe żniwo na naszych drogach.

Gmina dysponuje pewnymi instrumentami, pozwalającymi wpływać na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Korzystamy z nich w maksymalnym możliwym zakresie. W ciągu ostatnich czterech lat w każdej miejscowości zdecydowanie poprawiliśmy stan dróg, wybudowaliśmy kilometry nowych chodników, a w planach wciąż mamy kolejne podobne projekty. Nie są to tanie inwestycje. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wyłożenie asfaltem nawet kilkuset metrowego odcinka to kwota rzędu setek tysięcy złotych. Jednak wraz z Radą Gminy nigdy, nawet przez moment, nie wahaliśmy się w kwestii przeznaczania środków na te przedsięwzięcia. Oprócz dróg gminnych przez naszą gminę biegną też drogi powiatowe. Tu także istniała potrzeba poprawy bezpieczeństwa i budowy chodników. W tym przypadku gmina wprawdzie mogła liczyć na dofinansowanie z starostwa powiatowego, ale i tak spory ciężar wydatków spoczywał na naszych barkach. Również i to nie było w stanie nas zniechęcić. Życie i bezpieczeństwo ludzi nie mają swojej ceny.

Chcę przy okazji zaznaczyć, że dzięki stałemu, aktywnemu poszukiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania, w wielu przypadkach udało nam się ściągnąć środki, które pozwoliły nam przeprowadzić konieczne prace w zakresie infrastruktury drogowej. Nadal będziemy wytrwale ich szukać, ponieważ cel jest wart tego wysiłku.

W sprawach bezpieczeństwa ważnym elementem podejmowania decyzji inwestycyjnych są dla mnie opinie mieszkańców. To m.in. dzięki nim przy krajowej „czwórce” w Pogórskiej Woli i Ładnej powstaną ciągi pieszo - rowerowe. Położone będą na pasach zieleni sąsiadujących z tą ruchliwą drogą. Będzie to sporym udogodnieniem, szczególnie dla najmłodszych, a dla ich rodziców codzienna wyprawa dziecka do szkoły przestanie być źródłem wielkiego stresu i niepokoju. Ale bezpieczeństwo to nie tylko drogi i chodniki. To również edukacja i kształtowanie właściwych nawyków i postaw. Cieszę się, że w naszych gminnych szkołach nie brakuje licznych akcji, promujących właściwe zachowanie na drodze. Są one prezentowane w atrakcyjnej, a przez to łatwej w odbiorze formie.

Stałe przypominanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym potrzebne jest nie tylko najmłodszym. Ofiarami wypadków na naszych drogach bywają też piesi dorośli. Zwiększone ryzyko zdarzeń tego typu pojawia się zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym, gdy przez większą część doby jest ciemno, a nierzadko opady dodatkowo pogarszają widoczność. Dlatego nie zapominajmy o obowiązku noszenia odblasków. Dzięki nim jesteśmy widoczni, a to niezaprzeczalnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. To, czy szczęśliwie dotrzemy do pracy, szkoły, albo czy wrócimy do domu zależy również od każdego z nas.


 

Nie zwalnialiśmy tempa

Za nami listopad, miesiąc kiedy przyroda zdecydowanie zwalnia tempo, szykując się do zbliżającej się wielkimi krokami zimy. A chociaż człowiek jest częścią natury, tempo życia publicznego w naszej gminie (jak i w całym kraju) w ostatnim czasie nie tylko nie zwolniło, ale nawet uległo wyraźnemu przyspieszeniu. Wszystko to za sprawą wyborów samorządowych. Jeszcze zanim zaczęła się kampania wyborcza postanowiłem zrobić wszystko, żeby to najważniejsze w kalendarzu demokratycznych społeczeństw wydarzenie nie wpłynęło na funkcjonowanie Urzędu Gminy Skrzyszów. Zdecydowałem się się oddzielić te dwie rzeczywistości, aby biegły własnymi, nieprzecinającymi się torami. W jednym miejscu, równocześnie, ale jednak osobno.

Tak więc z jednej strony toczyła się rywalizacja kandydatów na wójta i do rady gminy, a z drugiej pracownicy urzędu gminy wypełniali swoje obowiązki z takim samym zaangażowaniem i oddaniem swojej pracy, jak dotychczas. Również konsekwentnie realizowana była zasada utrzymania szybkiego tempa rozwoju gminy. Oddawane były do użytku nowe inwestycje, zdobywane były środki finansowe na kolejne przedsięwzięcia.

Niewątpliwie jednym z największych zrealizowanych projektów, oddanym w tym okresie do użytku, dumą całej gminy, jest nowoczesna Biblioteka Gminna z salą teatralną, pracownią multimedialną i kawiarenką internetową. Koszt jej budowy nie był mały. To około 2,5 mln złotych, kwota dofinansowania to około 1,2 mln. Ale, co zawsze podkreślam i o czym jestem szczerze przekonany, ze wszystkich inwestycji, te w kapitał ludzki są najbardziej opłacalne! To aktualnie wydane pieniądze, ale z najwyższą stopą zwrotu! To, najprościej rzecz ujmując, tworzenie solidnych fundamentów pod budowę lepszej przyszłości każdego z nas, naszej gminy, kraju. Również przed zimą zakończyliśmy termomodernizację i przebudowę zespołu budynków Przedszkola i Domu Nauczyciela w Szynwałdzie. Jak pokazuje doświadczenie koszty inwestycji, częściowo pokryte przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powinny dość szybko się zwrócić, dzięki dużo niższym rachunkom za ogrzewanie, nie mówiąc o korzyściach niematerialnych, jak cieplejsze pomieszczenia czy wpływ na środowisko naturalne.

Nie zwalnialiśmy też tempa w kwestiach poprawy bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po drogach, znajdujących się na terenie naszej gminy. Rozpoczęliśmy realizację dużego projektu budowy chodników i ścieżek rowerowych wzdłuż krajowej „czwórki” w Pogórskiej Woli oraz Ładnej. To bardzo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Podobnie, jak przebudowa i remont drogi biegnącej od Ośrodka Zdrowia w Pogórskiej Woli do Ładnej , stanowiącej alternatywę dla „czwórki” w komunikacji między tymi miejscowościami, na którą uzyskaliśmy ponad 1 milion złotych. Dodatkowo wybudujemy wzdłuż niej chodnik oraz zmodernizujemy oświetlenie. Podpisaliśmy też umowę na budowę kolejnego odcinka chodnika ze Skrzyszowa w stronę Łękawicy wzdłuż drogi powiatowej Nr 1376K.

Warto też wspomnieć, że właśnie zakończyliśmy asfaltowanie kilku kolejnych dróg na terenie gminy. Całość inwestycji w infrastrukturę drogową zamknie się w tym roku kwotą blisko 1,5 mln złotych.

Jak więc widać, jeśli chodzi o funkcjonowanie gminy, miesiąc listopad, mimo wyborów, nie różnił się od innych miesięcy, za co bardzo dziękuję wszystkim, dzięki których pracy i odpowiedzialności było to możliwe.

Na zakończenie kilka słów o tym okresie z mojej osobistej perspektywy. Dla mnie ten listopad wiązał się ze szczególnymi wyzwaniami i wymagał zdwojonego wysiłku, z racji uczestnictwa w dwóch równolegle biegnących wydarzeniach, jako wójta w pracy urzędu gminy i jako kandydata na wójta w kampanii wyborczej. Nikt z nas nie ma niewyczerpanego zasobu sił, więc w pewnym momencie trzeba znaleźć czas na ich regenerację. Pierwsze miejsce jeżeli chodzi o „ładowanie akumulatorów” zajmuje u mnie zdecydowanie czas spędzony wśród najbliższych. Tu nie ma żadnej konkurencji. Idąc dalej, skutecznym sposobem na szybki relaks i wyciszenie choć na chwilę hałasu otaczającego świata, szczególnie godnym polecenia w długie jesienne wieczory, jest dobra książka. Postanowiłem więc nadrobić czytelnicze zaległości. Zupełnie niedawno natknąłem się na ciekawą propozycję. To wydany w tym roku reprint książki Rufina Piotrowskiego pt. „Pamiętniki z pobytu na Syberii”. Zapewne każdy, kto odwiedził kiedyś Stary Cmentarz w Tarnowie i trafił na zbiorową mogiłę Powstańców Styczniowych zastanawiał się, kim był człowiek pochowany w osobnym grobowcu w tejże kwaterze. To właśnie Rufin Piotrowski, Tarnowianin, uczestnik Powstania Listopadowego, zesłaniec, który uciekł z Syberii, a później z konieczności emigrant. Jego pamiętniki zyskały uznanie czytelników na całym świecie i były tłumaczone na wiele języków obcych. Z ciekawością zasiądę do ich lektury. Inną interesującą pozycją, która również w ostatnich dniach pojawiła się na rynku wydawniczym jest książka „Serce Europy” autorstwa historyka Normana Daviesa, którego z pewnością nie trzeba przedstawiać ani specjalnie rekomendować. Autor zastosował w niej nieszablonowy sposób opisu historii Polski. Zaczyna od współczesności stopniowo cofając się w czasie . Mam nadzieję znaleźć czas, aby również sięgnąć po tę pozycję. Polecam również i Państwu tego rodzaju aktywną umysłową rozrywkę w czasie jesienno-zimowych wieczorów i jednocześnie zachęcam do korzystania ze stale powiększanych zasobów naszej Gminnej Biblioteki.

 


 

Takie będą Rzeczypospolite…

14 października 1773, skądinąd niesławny, Sejm Rozbiorowy powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Inicjatorem był król Stanisław August Poniatowski, monarcha, nie dający się niewątpliwie, przy próbie oceny, ująć w proste schematy – dobry, zły władca. Impulsem do tych decyzji było rozwiązanie, w tymże roku, zakonu jezuitów, posiadających do tej pory monopol na organizowanie szkolnictwa podstawowego i średniego. Był to zatem niejako wymóg chwili, któremu na szczęście król i sejm, którzy nie popisali się w innych sprawach, akurat sprostali, powołując do życia pierwszą taką instytucję w Europie. Dla uczczenia rocznicy tego wydarzenia, co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej zwany również Dniem Nauczyciela.

Często w takim dniu, nawet mając już za sobą szkolne lata, pozwalamy sobie na chwilę refleksji i wspomnień związanych z naszą edukacją. Jednym z pedagogów, który na zawsze zapisał się w mojej pamięci jest mój nauczyciel historii. Z wielkim zapałem starał się zaszczepić w nas zainteresowanie swoim przedmiotem i na trwałe poukładać w naszych głowach wydarzenia historyczne, ich daty i znaczenie. Uczył nas przy tym odpowiedzialności. Gdy pisaliśmy sprawdziany wychodził z klasy. Mówił wtedy, żebyśmy pamiętali, że korzystając z dodatkowych pomocy, owszem będziemy mieli więcej na kartkach, ale to nie to samo co mieć w głowie i że próbując oszukać jego, oszukamy tak naprawdę samych siebie. Każdemu życzyłbym takich nauczycieli.

Jak co roku, w połowie października, dzieci, młodzież i rodzice składają nauczycielom podziękowania. Są to podziękowania, na które grono pedagogiczne w pełni zasługuje codziennym trudem i zaangażowaniem wkładanymi w edukację młodych pokoleń. Dzięki ich wiedzy i cierpliwości, z jaką ją przekazują, kolejne pokolenia młodych Polaków poznają świat, odkrywają nieznane, przygotowują się do dorosłego życia. Często dopiero w nim potrafimy w pełni docenić, ile tak naprawdę zawdzięczamy swoim nauczycielom, zwłaszcza tym wymagającym, na których nierzadko narzekamy w czasach szkolnych. Cóż młodość ma swoje prawa, a takie przemyślenia, przy spoglądaniu wstecz na lata szkolne, świadczą o naszej dojrzałości.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Ten słynny cytat z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej, autorstwa jej założyciela hetmana Jana Zamoyskiego, z pewnością znany inicjatorom powołania KEN, najcelniej oddaje wartość, jaką dla narodu stanowi posiadanie wykształconego społeczeństwa.

Edukacja zawsze była wyzwaniem ciężkim i odpowiedzialnym. Każda epoka stawiała przed nauczycielami inne problemy. Obecnie muszą konkurować z Internetem, konsolami do gier, czy telewizją. Muszą w dorastające umysły wpoić właściwe wartości i przekonać do tego, jaki wpływ na całe ich życie będzie miało to, ile się teraz nauczą. Na szczęście, wciąż znajdują się ludzie, którzy z oddaniem i pasją podejmują się takich wyzwań. I za to właśnie wielkie poświęcenie i zaangażowanie, z okazji Waszego święta, należą Wam się drodzy nauczyciele szczere słowa wdzięczności.

Winston Churchill powiedział kiedyś -Będąc dzieckiem, byłem szczęśliwy, bawiąc się zabawkami w pokoju dziecinnym. Byłem szczęśliwszy z każdym rokiem, od czasu gdy stałem się dojrzałym mężczyzną. Ale czas szkoły to czas ciemności, czarna dziura na mapie mojej życiowej podróży.

Nie wiem skąd tak surowa ocena lat szkolnych przez tego sławnego polityka, ale wiem, że w gminie Skrzyszów staramy się robić wszystko, żeby po latach, żaden z uczniów z terenu naszej gminy nie miał powodu do wypowiedzenia podobnych słów.

W naszych szkołach nie brakuje świetnych nauczycieli. Nie szczędzimy pieniędzy na edukację szczebla podstawowego i gimnazjalnego. Co roku inicjowane są kolejne programy edukacyjne, wspierające rozwój uczniów. Stosujemy dodatkowe środki zachęty do osiągania jak najlepszych wyników w nauce, a jednocześnie uczące współpracy i współodpowiedzialności w grupie. Odpowiednie warunki do kształcenia stwarzamy również przez inwestycje w majątek trwały. Remontujemy i wykonujemy termomodernizację szkół, przedszkoli, budujemy sale gimnastyczne, zbudowaliśmy wspaniałą bibliotekę, stwarzamy warunki do aktywnego wypoczynku i regeneracji sił na naszych Orlikach.

W naszej gminie sprawy związane z edukacją są zawsze zaliczane do najważniejszych, dlatego z prawdziwą radością przyjmuję fakt, że te nasze działania są dostrzegane i doceniane przez nasza lokalną społeczność. Namacalnym tego dowodem są chociażby wyniki plebiscytu na „Edukacyjną Gminę Małopolski”, którego nasza gmina była laureatem dwóch ostatnich edycji, zajmując dwukrotnie drugie miejsce.


 
Więcej artykułów…