Blog

Nowy rok szkolny rozpoczęty!

Po wielu dniach, tygodniach i miesiącach oczekiwania wybrzmiał… pierwszy dzwonek. Jego sygnał, głośny donośny wzbudził wielką radość a nawet wzruszenie. Nikt przecież rok temu nie przypuszczał, że to wszystko może się tak potoczyć. Teraz jesteśmy bogatsi o wiele doświadczeń. Do codzienności przeszły maseczki, a hasłem, które już na stałe zagościło w naszym języku jest koronowarius. Teraz gdy jesteśmy bogatsi o wiele nie zawsze radosnych doświadczeń mogę stwierdzić, że zdaliśmy egzamin. Nasza społeczność była odpowiedzialna i zdyscyplinowana. Z wyrozumiałością ponosiła wyrzeczenia i zawsze mogła być przykładem. Mam nadzieję, że prze czekającą nas drugą falą – oby słabszą – zachorowań ponownie zda egzamin.

No, ale miało być o oświacie… w naszej gminie, jeszcze przed pojawieniem się pandemii, stawiając na nowoczesne środki nauczania, inwestowaliśmy w sprzęt komputerowy, również mobilny, pozyskując na ten cel fundusze z różnych źródeł zewnętrznych. W ten sposób zakupiliśmy dla szkół 250 laptopów oraz ponad 100 tabletów. Dzięki temu, jako jedni z pierwszych mogliśmy rozpocząć wypożyczanie uczniom niezbędnego sprzętu. Po zamknięciu szkół w marcu zdobyliśmy kolejne środki na powiększenie naszej bazy sprzętowej do nauczania online. Pokazało to, że moje wielokrotnie powtarzanie stwierdzenie o priorytetowym traktowaniu oświaty nie jest tylko czczym gadaniem. Nie tylko odczuwają to na co dzień nasi mieszkańcy, ale znajduje to również odzwierciedlenie w prestiżowych rankingach, oceniających zaangażowanie władz samorządowych w kwestie edukacji.

Jednym z niedawno opublikowanych jest ranking, znajdującego się w czołówce mediów opiniotwórczych, samorządowego pisma „Wspólnota”, oceniającego „Miejsca sprzyjające edukacji”. Celem twórców tego statystycznego zestawienia było pokazanie, które samorządy, dbając o edukację, dokładają wszelkich starań, aby uczniowie już od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. Jest mi niezmiernie miło poinformować Państwa, że w aktualnym podsumowaniu w kategorii gmin wiejskich w powiecie tarnowskim zajęliśmy 1, w województwie 22, a w kraju 283 miejsce (na 1537 gmin wiejskich). To olbrzymia satysfakcja, a jednocześnie wielkie wyróżnienie dla wszystkich, podkreślam wszystkich, którzy z wielkim zaangażowaniem, w poczuciu odpowiedzialności, tworzą nasz gminy system edukacyjny. To potwierdzenie słuszności naszych inwestycji w oświatę, zarówno w kwestie materialne, jak i w kapitał ludzki. Dzięki nim nasze dzieci i młodzież mogą korzystać z oferty nauczania na bardzo wysokim poziomie, czego wymiernymi wskaźnikami są wyniki egzaminów, którym poddawani są uczniowie, kończący nasze szkoły. Wskazują one nie tylko rosnący poziom wykształcenia, ale również tendencję do zmniejszania się różnic między najlepszymi a najsłabszymi uczniami. To efekt naszego nacisku na wyrównywanie szans i nasz kolejny sukces, ale przede wszystkim to sukces i lepszy start w życie naszych uczniów.

Z wynikami w zakresie edukacji muszą się wiązać, działające motywująco, wyróżnienia i nagrody dla najlepszych. Po raz kolejny z ogromną przyjemnością wręczyliśmy stypendia dla uzdolnionych uczniów z naszej gminy. Przyznano je aż 170 dzieciom z klas IV-VIII szkół podstawowych. 27 dotyczyło nie tylko wysokiej średniej, ale też innych osiągnięć. Stypendia przyznajemy w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży. W tym roku najniższe stypendium wyniosło 150 zł, a najwyższe 920 zł. Na stypendia przekazano 42 tys. 810 zł. Nie mam wątpliwości, że zostały dobrze wydane, a dokładniej zainwestowane.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że powyższe osiągnięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie odpowiednia współpraca w czworokącie samorząd-szkoła-nauczyciele-rodzice, którą u nas oceniam jako wzorcową.

Teraz przed nami nowy rok szkolny. Przystępujemy do niego w nowej sytuacji sanitarnej. W związku z tym opracowaliśmy specjalne procedury, które mam nadzieję, tylko pomogą w minimalizowaniu ryzyka zarażenia. Mam nadzieję, że ze szczegółami wielu z Państwa już się zapoznała. Liczę, że ten dokument będzie dla nas drogowskazem jak postępować, ale też chronić siebie i najbliższych. Wymaga on od nas odpowiedzialności i dyscypliny. To też może okazać się sukcesem w pokonaniu Covid-19. Pamiętajmy o tym i bardzo proszę nie lekceważmy tych zaleceń.

 

 


 

Dożynki Gminne

Czcigodni Duszpasterze, Szanowni Parlamentarzyści oraz Przedstawiciele Władz Samorządowych, Drodzy Rolnicy, Dostojni Goście, Mieszkańcy gminy Skrzyszów,

 

Serdecznie witam na Święcie Plonów gminy Skrzyszów. W tym roku innym niż zwykle, ponieważ pandemia koronawirusa zmieniła jego tradycyjny scenariusz. Wspominając dziś z rozrzewnieniem barwne dożynkowe korowody, wieńce, będące niepowtarzalnymi, małymi dziełami sztuki ludowej, wzruszające dzielenie się chlebem, bogate programy artystyczne, czy wspólną beztroską zabawę wierzymy, że to nie tylko historia, że jeszcze wiele tak wspaniałych uroczystości przed nami. Tymczasem dzisiaj, ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, w trosce o naszą wspólnotę lokalną i przybyłych gości będziemy świętować inaczej.

 

Szanowni Państwo

W marcu, nagle, bez ostrzeżenia, rzeczywistość w której żyjemy diametralnie się zmieniła, przewracając nasz świat do góry nogami. Musieliśmy z dnia na dzień przewartościować nasze poglądy na wiele spraw, nauczyć się funkcjonować w realiach zagrożenia epidemicznego, zmienić dotychczasowe zachowania, pozbyć głęboko zakorzenionych w nas przyzwyczajeń. W wyniku ataku koronawirusa ucierpiały wszystkie dziedziny naszej ludzkiej aktywności. Dlatego z tym większym szacunkiem i wdzięcznością zwracam się dziś do tych, którzy nie ulegli przeciwnościom losu, nie poddali się, czyniąc wszystko, aby w tych trudnych chwilach na polskim stole nie zabrakło chleba, czyli do naszych rolników.

 

Chwała Wam za to drodzy rolnicy !

Ale dziś Wasz wysiłek ma jeszcze inny wymiar. Dziś jesteście nie tylko żywicielami narodu. Wasza praca, nieustępliwość, hart ducha, trwanie na posterunku mimo niesprzyjających warunków, dzięki świadomości wagi Waszego znoju dla losów narodu staje się dziś dla nas wszystkich drogowskazem, wzorem, tak potrzebnym w okresie rozpoczynającego się kryzysu. Tylko naśladując codzienny trud, samozaparcie i nieustępliwość w dążeniu do celu polskiego rolnika możemy wyjść z tego kryzysu obronną ręką.


Drodzy Zebrani

Dożynki to z jednej strony czas podsumowań, spojrzenia wstecz na miniony rok, ale jednocześnie z drugiej patrzenia w przyszłość i snucia planów. W chwili obecnej nasze życie dzielimy na okres sprzed pandemii i pandemię. Powinniśmy jednak pamiętać również, że w końcu pandemia musi dobiec końca. Na całym świecie naukowcy intensywnie pracują nad stworzeniem możliwości skutecznego leczenia, jak i zapobiegania infekcjom koranowirusem. Pragnę zaapelować po raz kolejny do mieszkańców gminy Skrzyszów, aby oczekując na efekty badań, wykazali się cierpliwością. Przestrzegajmy nadal obowiązujących zasad higieny i dystansowania społecznego. Dbajmy o siebie i swoich bliskich, gdyż to jest klucz do tego co najcenniejsze, do naszego zdrowia.

Choć świętujemy w mocno ograniczonej formule nie oznacza to mniejszej radości i wdzięczności za dar tegorocznych plonów. Na szczęście aura w tym roku nie doświadczała szczególnie ciężko naszych rolników. Omijały nas niszczycielskie żywioły, a po wyjątkowo suchych maju i czerwcu w lipcu spadło z nieba trochę wody. Choć nie da się ukryć, że klimat się zmienia i że stanowi to kolejne wyzwanie dla polskiego rolnika w XXI wieku. Dziś cieszmy się tegorocznym plonem, dziękując Stwórcy za jego dar oraz prosząc o błogosławieństwo w przyszłym roku.

Na zakończenie dziękuję, wszystkim rolnikom, mieszkańcom Gminy Skrzyszów oraz gościom za udział w dzisiejszych uroczystościach. Życzę nam wszystkim, aby nasze sołectwa, mimo trudnych czasów nadal się rozwijały, abyśmy przyszłym pokoleniom przekazali naszą Ojczyznę jeszcze piękniejszą i bogatszą.

 


 

Samorządy czekają na wsparcie

Trudny czas walki z COVID-19 wchodzi w kolejną fazę. Rząd stopniowo łagodzi wprowadzone kilka tygodni temu obostrzenia. Wydaje się, że ten etap walki sensu stricte z wirusem wygrywamy. Z pewnością nie do przecenienia jest tu wzorowa obywatelska postawa zdecydowanej większości naszego społeczeństwa. Powszechna dyscyplina Polaków, płynąca ze zrozumienia powagi sytuacji, przejawiająca się w świadomej realizacji zasad dystansowania społecznego pozwoliła wypłaszczyć krzywą zachorowań, przygotować odpowiednią liczbę stanowisk dla najciężej chorych, zabezpieczyć konieczną ilość środków ochrony osobistej i dezynfekcyjnych. Ale w minionych tygodniach nie ograniczaliśmy się jedynie do wypełniania obowiązków. Wielu z nas szło dalej. Wspomagaliśmy osoby szczególnie narażone na niekorzystne zakończenie infekcji koranowirusem w realizacji ich codziennych potrzeb. Wspieraliśmy, na miarę swoich możliwości, pracujących z poświęceniem pracowników ochrony zdrowia. Krótko mówiąc, pozwoliliśmy zrealizować rządzącym plan walki z pandemią w kwestiach medycznych, wygrać pierwszą batalię tej wojny. Oczywiście w dobrze pojętym interesie nas samych.

Czy zatem można powiedzieć, że świat wraca do normalności? Czy możemy oczekiwać, że, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, z dnia na dzień, wróci rzeczywistość jaką znamy jeszcze sprzed kilku tygodni ? Bardzo chciałbym na te pytania odpowiedzieć TAK! Ale niestety, nie jest to możliwe. Tak, jak w przypadku niszczycielskiego tornada. Najpierw staramy się odpowiednio przygotować, aby ograniczyć do minimum jego fatalne skutki, a potem mierzymy się z efektami jego przejścia. Dziś stajemy do kolejnej, lecz równie ważnej bitwy. Do walki ze skutkami pozamedycznymi pandemii. Ze szkodami wyrządzonymi przez nią w sferach gospodarki, kultury, edukacji, życia społecznego,

To trudna i wyboista droga, wymagająca cierpliwości i czasu. Nie da się jej jednak pokonać bez odpowiednich narzędzi, prawnych i finansowych. Wymienione przeze mnie sfery, które poważnie ucierpiały w ciągu ostatnich trzech miesięcy, tworzą niezwykle delikatną strukturę systemu naczyń połączonych, a każde zachwianie równowagi, w którymkolwiek miejscu tego układu, zawsze odbija się na pozostałych jego elementach. Zdrowy obywatel, to dobry pracownik i sumienny podatnik, To również konsument wytwarzanych przez sektor produkcyjno - usługowy dóbr. A w tej machinie obecnie nie została naruszona równowaga. Ona została zdemolowana! W efekcie tego w bardzo trudnej sytuacji znalazła się zdecydowana większość firm, które obecnie z wielkim samozaparciem walczą o przetrwanie i utrzymanie zatrudnienia, z wciąż wiszącym nad nimi, niczym miecz Damoklesa, widmem bankructw, skutkujących wzrostem bezrobocia i spadkiem wpływów z podatków.

Ale to nie jedyny problem, z którym będą musieli zmierzyć się rządzący. Spore kłopoty – chociaż mniej eksponowane i „nośne medialnie” – będą miały samorządy terytorialne. Już teraz ich budżety zaczynają topnieć w zastraszającym tempie. A przecież z kas komunalnych finansujemy wiele ważnych sfer publicznej działalności. Zmusza nas to do poszukiwania nieszablonowych rozwiązań i podejmowania niestandardowych kroków. Jednym z nich jest wystosowane w ostatnich dniach przez przedstawicieli samorządu terytorialnego powiatu tarnowskiego pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Prosimy w nim o pomoc i wsparcie, bez którego prawidłowa i rzetelna realizacja zadań nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego będzie poważnie zagrożona. Wskazujemy mechanizmy prowadzące do dramatycznego spadku naszych dochodów oraz następstwa tego stanu rzeczy, w postaci ograniczania obecnych inwestycji i braku możliwości planowania nowych przedsięwzięć. Nieuchronną konsekwencją będzie lawinowy spadek popytu na usługi w zakresie robót, dotyczących infrastruktury budowlanej, drogowej czy wodno- kanalizacyjnej, skutkujący likwidacją wielu przedsiębiorstw tych branż w naszych gminach. Pomoc, na którą liczymy, a która naszym zdaniem jest niezbędna, to zwiększenie udziału w podatku PIT z obecnych 38,16% do 48,16 %. Dodam, że jako samorządy odczuwamy również skutki, swoją drogą słusznego, obniżenia PIT’u z 18 do 17% czy zerowego PIT’u dla młodych, wprowadzonego w zeszłym roku. Bardzo ciekawym rozwiązaniem było by też wprowadzenie bonu inwestycyjnego dla samorządów.

Aby dowieść prawdziwości moich słów wystarczy porównać poziomy naszych dochodów za marzec i kwiecień z analogicznym okresem roku ubiegłego. W marcu zanotowaliśmy redukcję wpływów o ok.11%, a w kwietniu już o ok. 40%! Jest to wyrwa w naszych budżetach, której sami nie załatamy, tym bardziej, że zostaliśmy przez rząd zobligowani do pomocy przedsiębiorcom w ochronie miejsc pracy, co będzie skutkowało kolejnym uszczupleniem naszych finansów.

Liczymy więc, że nasz apel spotka się z pozytywnym odzewem. Mocne gospodarczo samorządy to ostoja silnego państwa i warunek stabilności społecznej. Jest to istotne zwłaszcza dziś, kiedy to właśnie na barkach władzy samorządowej spoczywa lwia część ciężaru walki na pierwszej linii frontu z następstwami pandemii i to na nią są zwrócone pełne oczekiwań oczy lokalnej społeczności.


 

Święto 3 Maja

Kamień, który uruchomił lawinę – tak między innymi jest określana Konstytucja 3 Maja, której 229 rocznicę właśnie obchodzimy. W tym roku okoliczności od nas niezależne, jakie stwarza pandemia koronawirusa i wprowadzone, w związku z nią, przez rząd ograniczenia praw obywatelskich, w tym prawa do zgromadzeń, sprawiają, że zmuszeni jesteśmy inaczej ją celebrować. Nie oznacza to jednak, że dzień ten nie może być dniem podniosłej radości i dumy Polaków. Domowe zacisze, obecność najbliższych to przecież anturaż, w którym świętujemy najważniejsze rodzinne uroczystości, dlaczegóż więc nie moglibyśmy świętować rocznicy Konstytucji 3 Maja? Oczywiście wielkie patriotyczne zgromadzenia mają swoją magię, swój niepowtarzalny klimat, chwytający za serce, rozpalający umysły, budujący poczucie wspólnoty i tej atmosfery nie da się powtórzyć w domowych warunkach, Tym niemniej spędzony w familijnym gronie czas, którego na co dzień tak bardzo nam przecież brakuje, to doskonała okazja do innego niż zwykle przeżywania tak doniosłego święta, do lekcji patriotyzmu, do zadumy i fascynacji wielkim dziełem twórców pierwszej europejskiej ustawy zasadniczej Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego, czy Hugona Kołłątaja. Ich wielka, pełna odwagi, mądrości, patriotyzmu i poświęcenia praca przyniosła wielkie dzieło, które jest oceniane jako jeden z najnowocześniejszych aktów prawnych epoki oświecenia.

Dziś kolejnym raz składamy im hołd, wyrażając wdzięczność za podjęcie trudu budowania podwalin nowoczesnego patriotyzmu i nowoczesnej państwowości. O tym, jak ważna dla Rzeczypospolitej była Konstytucja 3 Maja świadczy natychmiastowa reakcja śmiertelnie przerażonych zaborców, którzy postanowili w zarodku zdusić owe iskry wolności, zanim staną się pożogą, której nie da się już ugasić. czego efektem był zamach na naszą podmiotowość i kolejne rozbiory. Jednak mimo brutalnych represji nie udało się ciemiężcom wyrugować z serc i umysłów Polaków idei, jakie niosła majowa jutrzenka, Po 123 latach niewoli przywróciły one na mapę świata Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Jednak, jak pokazały kolejne zakręty naszych dziejów, wolność nie jest dana nikomu raz na zawsze. To wspaniały dar, o który stale trzeba się troszczyć, pamiętając o słowach naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II :

Tam – i tylko tam – gdzie ludzie wspólnie opowiadają się za wolnością i walczą o nią solidarnie, może ona zapanować i przetrwać. Nikt nie może się uchylać od osobistej odpowiedzialności za wolność!

Doniosły akt z 1791 roku budził i rozpalał gorące serce polskich patriotów. Nic dziwnego, że wybitny historyk profesor Henryk Samsonowicz nie wahał się przed stwierdzeniem, iż wówczas po raz pierwszy odzyskaliśmy niepodległość, określając Konstytucję 3 Maja ważnym elementem pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. W pełni się z nim zgadzam. Czasy, kiedy powstawało dzieło Sejmu Wielkiego nie były łatwe. W naszym kraju szerzyła się epidemia zdrady, anarchii, przekupstwa i chciwości, a wielu magnatów i szlachciców nad blask Orła Białego przedkładało błysk zdradzieckich monet.

Ustawa Rządowa z 3 maja jest dla nas niedoścignionym wzorem cnót obywatelskich i społecznych. Rozumna troska i poczucie odpowiedzialności wpisane są w każdy z jej paragrafów. Była dalekowzrocznym i wiekopomnym dziełem, dokonującym pomnikowego zwrotu, który miał pokonać wielowiekowe słabości państwa polskiego, tworzącym nowe zręby monarchii konstytucyjnej i porządku społecznego. Likwidowała, toczącą niczym rak polskie życie polityczne, zasadę liberum veto, wprowadzała, obowiązujący do dziś we wszystkich cywilizowanych państwach świata, Monteskiuszowski trójpodział władzy i jej wzajemnej równowagi, w myśl której władza powinna dzielić się na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, co zabezpieczać ma przed pojawieniem się władzy despotycznej, gdyż wszystkie te trzy elementy wzajemnie się kontrolują.

Drodzy mieszkańcy gminy Skrzyszów, przenieśmy dziś wspólne, radosne świętowanie do naszych rodzinnych ognisk. Niech w tym właśnie dniu każdy z nas znajdzie czas na zaintonowanie „Witaj Majowo Jutrzenko” oraz innych pieśni patriotycznych. A na co dzień uczmy się patriotyzmu od twórców Konstytucji 3 Maja. Niech w tych niełatwych czasach wspólne, solidarne pokonywanie barier i trudów zaowocuje radosną, świetlaną przyszłością dla nas, dla przyszłych pokoleń, dla naszej Ojczyzny.

 


 

„Czas wielkiej próby”

„To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić”. Tymi słowami zwracał się do narodu Tadeusz Kościuszko w 1794 roku. Dziś warto je przypomnieć, w kontekście pandemii spowodowanej koronawirusem, kiedy trzeba zrezygnować z wielu praw obywatelskich, zgodzić się na ograniczenia wolności w wielu dziedzinach naszego życia, ze zrozumieniem przyjąć wszystkie niedogodności wynikające z obowiązujących rygorów stanu zagrożenia epidemicznego. Jest to konieczne, aby ocalić wartość najwyższą – życie ludzkie. Życie najbardziej narażonych na śmiertelny przebieg zakażenia seniorów, ale też osób młodszych, dotkniętych przewlekłymi schorzeniami, osłabiającymi siły obronne ich organizmów. Życie naszych najbliższych.

W takiej chwili nie ma czasu na kompromisy, na półśrodki. To czas zdecydowanych działań. Trudnych, ale koniecznych, aby nie powtórzył się w naszym kraju tragicznych scenariusz włoski, gdzie do tej pory już ponad 1,5 tysiąca ludzi, z dnia na dzień, straciło życie z powodu infekcji wirusowej, a 22 tysiące ludzi uległo zakażeniu. Niech te porażające liczby będą dla nas przestrogą. Ponieważ nic nie zdziała najmądrzejsze nawet prawo, jeśli ludzie będą go ignorować, jeśli do ich świadomości nie dotrze, z jak wielkim zagrożeniem mamy do czynienia i jak wiele zależy od ich zachowania.

Dzisiaj nie ma miejsca dla własnych mądrości, przemyśleń, dla rozumowania kategoriami „mnie to nie dotyczy”, czy „jakoś to będzie”. Nie ma miejsca dla polskiego romantyzmu. Dziś czucie i wiara muszą ustąpić przed mędrca szkiełkiem i okiem. Musimy opierać się wyłącznie na wiedzy naukowej ekspertów, na doświadczeniach innych, bez szukania własnej drogi. Nie ma na to miejsca, ani czasu. Podstępny i niewidzialny wróg wypowiedział nam wojnę i aby odeprzeć jego atak konieczna jest mobilizacja całego narodu. Dziś nadszedł czas wielkiej próby, kiedy jako społeczeństwo musimy stanowić jedność, a to co na co dzień nas dzieli musi zejść na dalszy plan.

Apeluję więc do wszystkich i proszę, zawieśmy dziś wszelkie polityczne spory. Nauczycieli i uczniów proszę, aby nie traktowali obecnego zawieszenia działalności placówek oświatowych, jako kolejnych ferii, aby wykorzystywali obecne możliwości techniczne do kontynuacji edukacji drogą elektroniczną. Zwracam się z prośbą do wszystkich o wychodzenie z domów tylko w sytuacjach koniecznych, o niestwarzanie wirusowi dogodnych warunków do rozprzestrzeniania się, o nienarażanie siebie i swoich najbliższych. Zwracam się do osób wierzących o pochylenie się ze zrozumieniem, zaufaniem i poczuciem współodpowiedzialności za naszą wspólnotę nad słowami zachęty przedstawicieli naszego Episkopatu do uczestnictwa w mszach świętych za pomocą środków masowego przekazu. Liczę też na ludzką solidarność, a analizując dotychczasową swoją pracę w gminie Skrzyszów wiem, że się nie zawiodę. Rozejrzyjmy się, czy w naszym sąsiedztwie nie ma potrzebujących pomocy i wsparcia seniorów. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby nie musieli w najbliższym czasie narażać swojego życia i opuszczać domów. To najczęściej kwestia zakupów środków spożywczych, czy leków. Zdajmy swój egzamin z człowieczeństwa i wyciągnijmy do nich pomocną dłoń.

Drodzy mieszkańcy gminy Skrzyszów , historia uczy, że jako naród potrafimy mobilizować się i zdawać najtrudniejsze dziejowe egzaminy. Jestem przekonany, że podobnie będzie i tym razem. Zwycięsko wyjdziemy ze starcia z koronawirusem, w duchu odpowiedzialności za wspólne dobro, w duchu społecznej dojrzałości, w duchu chrześcijańskiej miłości, o którą w tym trudnym czasie apeluje Prymas Polski JE ks. abp Wojciech Polak. Śledźmy na bieżąco wiadomości dotyczące obecnej pandemii, stosujmy się do zaleceń, dbajmy o siebie nawzajem.

Życzę wszystkim dużo zdrowia !

 


 
Więcej artykułów…