“Bogu na chwałę ludziom na pożytek”

W maju w Dniu Świętego Floriana, patrona wszystkich strażaków, przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. W tym roku gminne obchody tego święta odbyły się 26 maja w Łękawicy. Corocznie uroczystość z tej okazji jest szczególna, albowiem ludzie, którzy w tym dniu mają swoje święto są niezwyczajni. Nie mógłbym, w tym miejscu, nie poświęcić im kilku zdań, będących skromnym hołdem oddanym ich codziennemu trudowi. Trudowi będącemu efektem szczególnej pasji-pasji niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu, będącemu w nagłej potrzebie, człowiekowi. Ta postawa, zasługuje na szczególny szacunek, zwłaszcza w dzisiejszym świecie ,w którym, niestety coraz częściej, dominują egoizm i wygodnictwo.

 Jestem przekonany, że wielu z nas w dzieciństwie marzyło o  zostaniu strażakiem. Atrybuty strażackie, jak piękne czerwone samochody, czy eleganckie galowe mundury potrafią pobudzić chłopięcą wyobraźnię. Jednak lata mijały, a młodzieńcze marzenia nie wytrzymały próby czasu. Na szczęście- nie u wszystkich.

 W naszej gminie strażacy - ochotnicy to bardzo ważna grupa. Są nie tylko pierwsi w miejscach gdzie waży się ludzkie życie, ale też z wielkim poświęceniem i wytrwałością walczą z niszczycielskimi żywiołami, nie poddając się nawet wtedy, gdy sytuacja wygląda pozornie na beznadziejną. O każdej porze roku, w każdej godzinie dnia, czy nocy możemy być pewni, że gdy zawyje w remizie syrena, bezzwłocznie przerwą swoją pracę, sen, czy odpoczynek, by z potrzeby serca i poczucia obowiązku ruszyć na pomoc potrzebującym.

Nie ma w tych słowach cienia przesady, ponieważ swoją ciężką pracę wykonują społecznie, dla dobra całej gminnej wspólnoty, nie otrzymując za nią żadnej gratyfikacji finansowej. Trzeba podkreślić, że jesteśmy jedną z nielicznych gmin w skali kraju, gdzie obowiązuje system, w którym ogromną rolę odgrywa altruizm tych dzielnych ludzi.

Nasza gmina, z racji hydrologicznych uwarunkowań, jest w wysokim stopniu zagrożona występowaniem podtopień i powodzi. Nie sposób nie wspomnieć w tym kontekście o naszych strażakach. W takich sytuacjach są niezawodni, wykonując bezcenna pracę. Często gdyby nie oni zniszczenia mogłyby być dużo większe, nieobliczalne.

Rozumiejąc i doceniając wartość jaką dla naszej lokalnej społeczności stanowią strażacy- ochotnicy, w miarę możliwości staramy się dofinansowywać ich działalność w postaci inwestowania w sprzęt czy bazę lokalową. Niedawno wyremontowaliśmy budynek OSP w Skrzyszowie, w ubiegłą sobotę otwarliśmy rozbudowaną i wyremontowaną strażnicę w Łękawicy, w planach są inne prace.

By lepiej docenić pracę strażaków proszę sobie wyobrazić sytuację, kiedy trzeba wstać w środku nocy, przy padającym deszczu lub śniegu, i w przeszywającym zimnie udać się wraz z wyjeżdżającym zastępem OSP na kolejną walkę o czyjeś życie lub mienie! Każdy chyba przyzna, że daje to do myślenia…

 Dla mnie osobiście największą satysfakcją jest fakt, że w naszej gminie nie brakuje młodych ludzi wstępujących w szeregi OSP. Jestem przekonany, że dzięki nim możemy spokojnie patrzyć w przyszłość mając świadomość, że gdzieś tam, niedaleko są ludzie gotowi nieść nam pomoc w chwili, gdy zagrożone będą nasze zdrowie, życie lub dobytek .

I za to naszym strażakom szczerze dziękuję, jednocześnie życząc im jak najmniej powodów do wyjazdów oraz bezpiecznych powrotów.

 
» Wyślij komentarz
Email (nie będzie widoczny)
Nazwa
Tytuł
Komentarz
 Pozostało znaków
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.