Dbając o małe Ojczyzny dbamy o Polskę

Wybory prezydenckie w USA i pandemia COVID-19 to, w ostatnich dniach, tematy nieschodzące z czołówek programów informacyjnych we wszelkiego rodzaju mediach, będące przedmiotem dziesiątek komentarzy, analiz, polemik, a nawet zażartych, emocjonalnych sporów. Nic w tym dziwnego, ponieważ wydarzenia te wpływają na obecne i przyszłe losy całego globu. Śledząc je, z perspektywy biernych obserwatorów, jak w przypadku elekcji za oceanem, czy też bezpośrednich uczestników zmagań z ogólnoświatową epidemią, wywołaną koronawirusem, nie zapominajmy o otaczającej nas najbliższej rzeczywistości, dotykającej spraw naszej lokalnej społeczności. Wprawdzie w porównaniu z ważnymi dla całej ludzkości zagadnieniami to skala prawdziwie mikro, ale przecież małe potrafi również zachwycać pięknem.

Mimo naprawdę trudnych czasów wysiłek naszego samorządu i rzeszy ludzi, z nim współpracujących, zmierza niestrudzenie właśnie w tym kierunku, aby nasza mała Ojczyzna zachwycała pięknem, zarówno jej mieszkańców, jak i inwestorów, gości, czy też potencjalnych członków naszej wspólnoty. Patrzymy na nasze działania również z szerszej perspektywy, mając świadomość że dbając o małe Ojczyzny dbamy o Polskę.

Napoleon Bonaparte twierdził, nota bene całkiem trafnie, że położenie geograficzne określa politykę wszystkich mocarstw. Myślę, że myśl Cesarza Francuzów wciąż nie straci na słuszności, jeśli słowo mocarstwa zastąpimy samorządami lokalnymi. W naszym przypadku położenie gminy, w sąsiedztwie dużego miasta, w znacznym stopniu determinuje działania naszych władz samorządowych. Taka lokalizacja to niewątpliwie atut, a my udowadniamy od lat, że potrafimy skutecznie go wykorzystywać. Wielokrotnie poruszałem na tym blogu tematy kompleksowej i wielosektorowej strategii, dotyczącej tworzenia przyjaznych warunków dla przedsiębiorców oraz ewentualnych przyszłych nowych mieszkańców. To właśnie z myślą o nich stworzyliśmy wiele ciekawych rozwiązań, które w prosty, przejrzysty sposób pomagają w podejmowaniu ważnych decyzji o zamieszkaniu, czy rozpoczęciu inwestycji.

Nasze działania przynoszą konkretne efekty. Od początku roku w naszym urzędzie gminy wydaliśmy rekordową liczbę pozwoleń na budowę. Z zadowoleniem obserwujemy, jak na gminnym planie zagospodarowania przestrzennego przybywa terenów, na których w niedalekiej przyszłości powstaną jednorodzinne domy. To informacją zwrotna, potwierdzająca trafność naszych decyzji, a jednocześnie motywacja do dalszej pracy. Korzystne rozwiązania prawne, stale rozwijana sieć kanalizacyjno-wodociągowa, wysoki poziom oferty edukacyjnej oraz usług komunalno – gminnych, to czynniki stanowiące o atrakcyjności naszej oferty. Rzecz jasna nie wzięło się to z niczego. To efekt wieloletniej pracy, wysiłku i zaangażowania. Rozkwit budownictwa i postępujący rozwój naszej gminy oznaczają wyższe wpływy do naszej gminy kasy, czyli naszych wspólnych finansów. Nowi mieszkańcy to również dobre wiadomości dla lokalnych przedsiębiorców, jednostek edukacyjnych, usługodawców. To system naczyń połączonych, coraz bardziej skomplikowany, ale mimo to wciąż sprawnie funkcjonujący, z pożytkiem dla całej gminnej społeczności, wzmacniający poczucie wspólnoty, budujący lokalną tożsamość.

Pamiętajmy jednak, że tożsamość grupy ludzi zamieszkującej określony obszar to nie tylko codzienne sprawy, to również wspólna historia i tradycja. Mimo stanu epidemii nie możemy zapomnieć o ważnych chwilach z naszych narodowych dziejów. Rocznica takiego przełomowego wydarzenia przypada właśnie dziś. 102 lata temu nasza Ojczyzna odzyskała, po latach niewoli, niepodległość, okupioną krwią uczestników kolejnych narodowych zrywów i żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej. Bez nich nie byłoby dzisiejszej Polski. Jesteśmy im winni dziś pamięć i wdzięczność. Ale jesteśmy również winni troskę o nasz kraj, za który poświęcali swoje życie. Wszyscy jesteśmy za niego współodpowiedzialni. Wszyscy, bez wyjątku, mamy obowiązek dbać o jej rozwój i należną pozycję wśród innych państw, pielęgnować tradycję, aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, stać na straży niezbywalnych praw. Nie jesteśmy właścicielami Polski, a jedynie jej depozytariuszami, którzy otrzymali Ojczyznę od przodków i mają, w jak najlepszym stanie, przekazać ją kolejnym pokoleniom.

Niestety nie możemy dziś wspólnie celebrować Narodowego Dnia Niepodległości podczas tradycyjnych patriotycznych uroczystości. Ale nie znaczy to, że mamy o nim zapomnieć. Świętujmy go w gronie najbliższych, godnie i dumnie, przez wywieszenie biało-czerwonych flag, przez lekcję historii i patriotyzmu dla najmłodszych, przez pełną powagi zadumę nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością kraju nad Wisłą, Naszej Ojczyzny. Rzeczypospolitej Polskiej.

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments